Praha - Policejní prezident Petr Lessy zmírnil svá tvrzení, že by se ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pokoušel ovlivňovat vyšetřování nákupu letounů CASA.
Ve čtvrtečním večerním vysílání České televize uvedl, že Kalouskův telefonát "nepovažoval ze své strany za ovlivňování" kauzy a z toho důvodu také neinformoval svého nadřízeného, ministra vnitra Jana Kubiceho. Zopakoval ale, že ministr pronesl na adresu policie blíže nespecifikované "nevhodné výroky".
Kalousek jej prý v telefonu žádal, ať si ověří, že vyšetřovatel kauzy CASA volal jemu a ne on vyšetřovateli.
Čtvrtého července proběhly mezi Lessym a Kalouskem v čase od 16:18 do 16:42 celkem tři telefonáty, první trval devět minut, druhý jednu minutu a třetí čtyři minuty.
O tom, že mu Kalousek volal, se Lessy zmínil na jednání bezpečnostního výboru sněmovny.
"Byly to tři telefonáty během hodiny, kdy jsem opravdu s ním odmítl jednat na téma CASA. Jednak mi to nepřísluší, nejsem policejním orgánem, a jednak jsem si znovu vyslechl tyto výčitky na adresu policie a nevhodné výrazy," uvedl policejní ředitel.
Kalousek podle Lessyho v prvním hovoru naznačoval, že "budeme všichni odstíháni ve velmi krátké době". Hovor prý kvůli tomu ukončil.
"Panu ministrovi jsem sdělil, že tyto výroky nejsou vhodné a tímto se nenecháme zastrašit," řekl. Kalousek podle něj poté ještě dvakrát volal. "Mírnil to a poprosil v podstatě o to, abychom to tak nebrali osobně," řekl Lessy.
Kalousek: Předložte důkazy
Kalousek ve čtvrtek odpoledne reagoval na informace o dalších telefonátech popuzeně.
"Policejní provokace týkající se jakýchkoli mých telefonátů nebudu komentovat, vše má prošetřit generální inspekce bezpečnostních sborů," reagoval ministr v České televizi.
Zároveň vyzval Lessyho k předložení důkazů o tvrzení, že ho telefonicky zastrašoval. Pokud se mu to podaří, Kalousek podle svých slov odejde ze všech funkcí.
V opačném případě by podle něj naopak měl rezignovat Lessy.
Premiér Nečas prohlásil, že považuje Lessyho tvrzení za "závažná" a věří, že bude moci dokázat jejich pravdivost. Také ho zajímalo, proč celou záležitost okamžitě neohlásil ministru vnitra Kubicemu.
"Určitě je schopen objasnit, proč tuto věc zveřejnil až s týdenním odstupem. Předpokládám, že celou věc vyšetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)," uzavřel Nečas své prohlášení pro média.
"Nepřijatelné chování"
Kalousek už dříve volal hlavnímu vyšetřovateli Jiřímu Mazánkovi, který navrhl obvinit poslankyni Vlastu Parkanovou za nevýhodný nákup armádních letadel CASA. Tu poslanci ve středu vydali k trestnímu stíhání.
Podle týdeníku Respekt měl Kalousek Mazánkovi minulý týden zavolat a říct mu, že "u policie skončil".
Mazánek o rozhovoru pořídil písemný záznam pro své nadřízené a seznámil s ním vrchní státní zastupitelství. Telefonát prý považuje za nátlak.
Premiér Petr Nečas (ODS) tehdy označil chování ministra financí za "nepřijatelné", zároveň ale prohlásil, že tím považuje tuto záležitost s Kalouskem za vyřízenou. Upozornil ale členy vlády, že by podobné jednání v budoucnu mohlo být i důvodem k odvolání.
"Premiér nám důrazně doporučil, abychom se omezili na oficiální aktivity typu podání vysvětlení. Když máme pocit, že máme sdělit vyšetřovateli nebo státnímu zástupci ještě něco nad to, máme to udělat písemnou formou, tedy buďto dopisem, mailem nebo podobnou cestou," líčí debatu Nečasova kabinetu pro Aktuálně.cz jeden z ministrů.
Opozice mezitím požaduje Kalouskovo odvolání.
"Chování ministra financí vůči policejnímu prezidentovi je v právním státě nemyslitelné, jde o jasnou snahu o nátlak a zneužití politické pozice," citovala ČTK předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Ve stejném smyslu se vyjádřil i šéf poslaneckého klubu KSČM Petr Kováčik.
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg si o celé věci chce sehnat více informací. S místopředsedou své strany Kalouskem si prý pohovoří.