Julínek: Chci privatizovat zaměstnanecké pojišťovny

Kateřina Eliášová
18. 3. 2008 16:50
Ministr to řekl na návštěvě klubu ČSSD
Tomáš Julínek přichází do Úřadu vlády ČR.
Tomáš Julínek přichází do Úřadu vlády ČR. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek poprvé zveřejnil nejdůležitější krok své reformy, která stojí na konkurenci privátních pojišťoven.

Na návštěvě poslaneckého klubu ČSSD dnes řekl, že přechod do soukromých rukou by se měl týkat zaměstnaneckých pojišťoven, VZP by měla zůstat v rukou státu.

"VZP zůstane státní akciovou společností, u zaměstnaneckých je potřeba zohlednit jejich zakladatele, privatizace těchto pojišťoven by měla být jejich přednostím právem," řekl Julínek.

Dosud hovořil o "transformaci" pojišťoven a vyhýbal se tak jasnému vysvětlení, jak chce zdravotnické finanční ústavy změnit. Lidovci proto odmítli v pondělí ve vládě projednat sedm reformních zákonů a debata se odsunula o čtrnáct dnů.

Dvě hodiny vysvětlování

Julínek téměř dvě hodiny sociánědemokratickým poslancům vysvětlovat, v čem spočívají změny, které navrhuje.

Sociální demokracie okamžitě zareagovala a vyzvala premiéra Mirka Topolánka, aby Julínka odvolal. "

"My si myslíme, že cílem ODS a druhým krokem bude privatizace VZP," řekl Aktuálně.cz místopředseda klubu ČSSD David Rath.

Upozornil, že tyto pojišťovny mají na svých účtech přebytky ve výši 27 miliard korun. Podle něj hrozí státu ztráta kontroly nad těmito penězi. "Soukromý vlastník může peníze od pojištěnců, dle svého uvážení, například vyvést do zahraničí. Ty peníze pak budou chybět ve zdravotnictví," varuje Rath.

Pojišťovny má kontrolovat úřad

Že by státu hrozila ztráta kontroly nad soukromými vlastníky, vyvrací zelená ministryně Džamila Stehlíková. Ta s převodem pojišťoven do soukromých rukou problémy nemá. Připouští nicméně, že je ještě třeba o tom v koalici diskutovat.

" Důležitým bodem ale bude jejich kontrola. V zákonech, které Julínek navrhuje, se počítá se zavedením Úřadu pro kontrolu fungování zdravotních pojišťoven. Ten by měl být apolitický a zcela nestranný," uvedla Stehlíková.

Lidovci mají problém

Radost z Julínkova návrhu nemají lidovci. Ti stále čekají na to, až jim ministr Julínek předloží transformační zákon, který by měl takový převod popsat.

"Program naší strany staví zdravotní pojištění na veřejném sektoru. Já nemám důvod v tuto chvíli, abych podpořila návrh na privatizaci, nevidím dostatek argumentů a pojistek, abych mohla s jistotou říct, že to nesníží přístup ke zdravotní péči," řekla Aktuálně.cz poslankyně Michaela Šojdrová.

Slovenská cesta

Julínek se tedy nakonec rozhodl pro "slovenskou cestu" privatizace, která rovněž předala zaměstnanecké pojišťovny firmám, jež je počátkem devadesátých let zakládaly.

V českém případě je situace složitější, protože pojišťovny firmám nikdy nepatřily, vláda je však může darovat speciálním zákonem. Zákon by měl také rozhodnout, jak se použijí přebytky v řádu miliard, které mají pojišťovny na účtech.

Privatizace se může týkat šesti z devíti pojišťoven, protože vedle VZP zřejmě zůstane státní i pojišťovna ministerstva vnitra a vojenská pojišťovna.

Pokud Julínek svůj plán skutečně prosadí, mohou například "svou" pojišťovnu žádat Škoda Mladá Boleslav, OKD a České dráhy. Další pojišťovny mohou získat společně velké banky, některé strojírenské podniky a severomoravské hutě.

Část Hutnické pojišťovny tak může požadovat Tomáš Chrenek, kterému patří Třinecké železárny a který letos založil novou pojišťovnu Agel.

Foto: Ondřej Besperát
Dále čtěte:

Malé koaliční strany uspěly. Julínek se odkládá
Julínek lidovce pro reformu nezískal, také Zelení proti
Čunek: Šojdrová stáhne návrh na omezení poplatků
Rath chce zastavit privatizační projekty nemocnic
Pojišťovny ušetřily, za léky platí pacienti

 

 

Právě se děje

Další zprávy