Můj plán je do toho jít a samozřejmě volby vyhrát, říká Birke, volební manažer ČSSD

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 13. 1. 2017 15:20
Sociální demokraté definitivně vybrali nového volebního lídra. Pomoci straně dosáhnout v nadcházejících parlamentních volbách co nejlepšího výsledku jí má stranický odborník na dopravu, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Premiér Bohuslav Sobotka mu nakonec dal přednost před tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou, o němž se jako o volebním manažerovi spekulovalo ještě před Vánocemi. "Bude to velmi profesionální tým, já jsem vítězný typ a obklopím se samými schopnějšími lidmi, než jsem já," slibuje pro Aktuálně.cz Birke.
Foto: ČTK

Praha – "Můj plán je do toho jít a samozřejmě volby vyhrát," řekl poslanec a starosta Náchoda Jan Birke těsně poté, co se grémium ČSSD jednomyslně shodlo, že právě on bude novým volebním manažerem strany. Jeho jmenování ještě stvrdí předsednictvo. "Jan Birke je úspěšný komunální politik, má velké zkušenosti. Pokládám ho za člověka, který má tah na branku a je schopný srozumitelně komunikovat," vysvětlil svou volbu premiér Bohuslav Sobotka. 

Sedmačtyřicetiletý Birke vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Novém Městě nad Metují. V minulosti byl spojen s předsedou ČSSD a premiérem Jiřím Paroubkem, s nímž působil na ministerstvu pro místní rozvoj a později i ve Strakově akademii jako ředitel kabinetu předsedy vlády. Starostou Náchoda je od roku 2010.

Angažuje se také ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce. V roce 2013 byl zvolen prezidentem komory, nyní je předsedou dozorčí rady komory.

Jaká strategie má pomoci sociálním demokratům, kteří podle průzkumů v posledních měsících zaostávají za hnutím ANO o minimálně deset procent, to ale Birke zatím definitivně promyšlené nemá. "Hodlám se k tomu postavit čelem, ale na konkrétní detaily je zatím příliš brzo. Já o té strategii samozřejmě intenzivně přemýšlím, ale v tuto chvíli jsme na počátku."

Prvním krokem nového volebního lídra sociálních demokratů bude sestavení týmu nejbližších spolupracovníků. "Už dnes ty lidi obvolávám, aby byli připraveni," jejich jména ale Birke zatím zveřejnit nechce. "Bude to velmi profesionální tým, já jsem vítězný typ a obklopím se samými schopnějšími lidmi, než jsem já," slibuje Birke. 

Premiér a šéf strany Sobotka od nového volebního manažera v první řadě očekává, že začne lépe prodávat vládní úspěchy sociálních demokratů: "Je to náš trvalý problém, který znovu potvrdily i krajské volby. Nejsem schopní lidem ukázat, co všechno jsme udělali," dodal Sobotka s tím, že lepší zorganizování stranické komunikace bude jedním z hlavních Birkeho úkolů.

Birke avizoval, že bude usilovat i o křeslo v nejužším vedení strany. Zároveň se ale jako nový volební manažer hodlá vzdát některých svých dosavadních stranických funkcí: "Neprodleně se vzdám role odborného mluvčího pro dopravu, protože doprava mě zaměstnávala velmi intenzivně. A předpokládám, že rezignuji i na další své funkce, třeba na krajského předsedu krajského výboru Královéhradeckého kraje," dodal Birke s tím, že zůstat hodlá pouze v čele východočeského Náchoda.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trump, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy