Jsem rasistka, zní z pásky výrok senátorky Janáčkové

Jakub Antoš
10. 7. 2007 17:25
Poslechněte si, co říká členka výboru pro lidská práva
Liana Janáčková (vpravo) na archivním snímku - když v delegaci senátorů jela zjišťovat, jak postupoval Jiří Čunek při stěhování Romů ve Vsetíně.
Liana Janáčková (vpravo) na archivním snímku - když v delegaci senátorů jela zjišťovat, jak postupoval Jiří Čunek při stěhování Romů ve Vsetíně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "O cigány se bohužel starat musím. Kdyby to tehdy s těmi letenkami vyšlo, oni by se domnožili zase...."

To je jen výseč z projevu, který podle romských aktivistů pronesla loni v březnu nezávislá senátorka a členka výboru pro lidská práva Liana Janáčková. Mimo to také starostka v Ostravě-Mariánských Horách - známá tím, že během vlny romské emigrace do Kanady v roce 1997 nabízela menšině příspěvek na letenku. Výměnou za to, že se Romové zřeknou svých bytů ve prospěch radnice.

Projev, ve kterém se Janáčková otevřeně přiznává, že je rasistkou, dnes senátorům donesl na CD aktivista Kumar Vishnawathan. Disk dostal od bývalého starosty Ostravy-Mariánských Hor Radomíra Michniaka, který ho našel v poštovní schránce.

Janáčková nepopřela, že podobná slova mohla pronést.

Páska, kterou předal šéfovi výboru pro lidská práva Karlu Bartákovi, měla být pořízena na jednání bytového odboru radnice v březnu 2006. Na tomto jednání se řešily problémy osady Bedřiška, kde žije romská komunita.

Co zní z pásky?

 "...O cigány se bohužel starat musím. Kdyby to tehdy s těmi letenkami vyšlo, oni by se domnožili zase. Takže jste diskriminovaní, všichni jsme diskriminovaní, já s vámi naprosto souhlasím. Ale bohužel je to tak. A musím se snažit, abych vás někam vystěhovala. Nesouhlasím s jakoukoli integrací, bohužel jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cigánu, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou. S vysokým plotem, s elektrikou, mně je to jedno, já to klidně budu křičet do celého světa..."

Vishnawathan chtěl, aby si senátoři nahrávku poslechli a vyvodili z toho důsledky. "Pro mě bylo šokující slyšet senátorku mluvit o Romech, plotech nabitých elektřinou a dynamitu," říká Vishnawathan. "Tak se nemluví v žádné zemi na světě," dodává.

Senátoři: Ať se to celé vyšetří

Předseda výboru disk s nahrávkou převzal a slíbil, že se jí bude zabývat. "Musím zjistit, jestli je tato nahrávka skutečně autentická. Udělám kopii a předám ji paní senátorce Janáčkové, aby řekla, zda je to její hlas a zda to odpovídá tomu, co řekla. Pokud řekne, že ne, tak to musí prověřit policie," říká Barták.

Pokud by se potvrdilo, že je nahrávka autentická, znevážilo by to podle Bartáka celý výbor. "Ovšem - členy výboru delegují jednotlivé politické kluby a já na to samozřejmě nemám žádný vliv," dodává.

Janáčková: Takhle jsem to neřekla. Nebo?

Akce letenky

  • Z kraje roku 1997 řešili politici myšlenku tehdejšího senátora ODS a starosty Prahy 4 Zdeňka Klausnera, který navrhl vystěhovat nepřizpůsobivé romské rodiny za "brány" své městské části.
  • Krátce nato - uprostřed exodu Romů do Kanady - přišla s vlastním návrhem, co s Romy, i Liana Janáčková z Městského úřadu v Ostravě-Mariánských Horách. Těm Romům, kteří se chtěli vystěhovat do Kanady, navrhla příspěvek na letenku. Peníze ovšem neměli dostávat přímo zájemci o emigraci, ale letecké společnosti, které je za oceán dopraví.
  • "Nejde o rasistický čin. Naopak, chceme Romům pomoci," tvrdila tehdy Janáčková. "Vidím to tak, že spolu žijí dvě skupiny - Romové a bílí, kterým to nevyhovuje. Nechtějí spolu žít. Proč by tedy jedna skupina nemohla udělat vstřícný krok vůči druhé?" uvedla pro Mf Dnes.
  • Romové, kteří měli o příspěvek na letenku zájem, měli vrátit dekret na byt a odhlásit se z trvalého bydliště. Takže by se v případě, že Kanada jejich žádost o azyl odmítne, neměli kam vrátit.
  • Řada členů ODS tehdy postup Janáčkové odsoudila; nejvyšší vedení strany (tehdy v čele s Václavem Klausem) se odmítlo případem zabývat.

Senátorka se už během jednání k obvinění vyjádřila - i přesto, že se výbor v té chvíli zabýval jinou agendou. "Já už jsem si zvykla, že mě někteří považují za rasistku. Myslím ale, že to není pravdivé. Já mám velmi dobré vztahy s romskou komunitou a toto už hraničí s dobrým vkusem," reagovala Janáčková.

Nejprve razantně odmítla, že by nahrávka mohla být pravá. "Je tam zmiňováno datum 15. března 2006 a to já jsem byla v Senátu, takže ani žádné takové jednání nemohlo proběhnout."

Později však svou rétoriku změkčila: Tato slova mohla padnout. Ovšem měla je pronést formou "řečnické otázky".

"Ptala jsem se přítomných starousedlíků, jak mám problematickou situaci v osadě Bedřiška řešit, když tam Romové dělají samozřejmě nepořádek. Zkusím zahrát tu situaci, která tam byla: A to je mám zahnat za vysoký plot a tam je nějakým způsobem izolovat?, ptala jsem se jich. Ne, já se o ně musím starat."

Situaci považuje za útok, ale bránit se soudní cestou zatím nehodlá. "Bohužel, musím konstatovat, že za tím cítím politický atak od bývalého starosty kvůli tomu, že jsem se vrátila na radnici. Víte, teď se samozřejmě na moji hlavu sype taková spousta lží a pomluv a kdybych měla na každého podávat trestní oznámení, tak bych nedělala asi nic jiného. Ale zvážím to a tentokrát se možná po poradě s právníkem pustím do té soudní cesty."

 
Senátorka Liana Janáčková
Senátorka Liana Janáčková | Foto: senat.cz
 

Právě se děje

Další zprávy