Praha – Česku v příštích týdnech hrozí další výtka od evropských komisařů kvůli tomu, že diskriminuje romské děti ve vzdělávání.
Vláda Bohuslava Sobotky totiž Bruselu dosud nepředstavila dostatečně kvalitní plán, který by zaručil rovné příležitosti na českých školách.
Komisaři přitom už v září loňského roku zahájili s Českem takzvané řízení pro porušení povinnosti. A jak serveru Aktuálně.cz potvrdila eurokomisařka Věra Jourová, pokud česká strana urychleně nepřijde se zárukami zlepšení, přejde řízení do další, tvrdší fáze.
"Jsem připravená to navrhnout v rámci Komise do konce května. Pokud ČR nepřinese garance, že se změní praxe, tak bude vydáno odůvodněné stanovisko,“ uvedla Jourová s tím, že věc může skončit až u Evropského soudního dvora, kde by Česku hrozila v případě porážky pokuta.
Na sporu o zacházení s Romy v českých školách jsou zajímavé dvě věci. Za prvé: jde o první řízení v souvislosti s antidiskriminačními zákony. A za druhé: řízení proti Česku formálně spadá pod eurokomisařku Jourovou, kterou do Bruselu nominovala právě česká vláda.
Jourová kauzu z loňského září zdědila po své předchůdkyni z Lucemburska.
Chládek: Nikoho nediskriminujeme
České ministerstvo školství ovšem k problému přistupuje po svém. Nejdříve se náměstek pro legislativu Petr Mlsna nemohl rozpomenout, že by bylo nějaké řízení vůbec zahájeno. Po opakovaných dotazech pak vyšlo najevo, že ministerstvo Komisi na výtky ohledně "domnělé diskriminace romských žáků“ přece jen odpovídalo.
V Bruselu ovšem s odpovědí příliš spokojení nebyli. "V první polovině se diskutovalo o tom, jestli je vůbec v kompetenci EU vůbec takovou věc řešit. O tom není sporu, to jsme si mohli ušetřit. Ani druhá polovina není dostačující na to, abychom se přesvědčili, že se změní praxe,“ uvedla Jourová.
Řízení pro porušení povinnosti
- Formální upozornění: Komise upozorní členskou zemi na problém, ta má dva měsíce na odpověď k výtkám. Pokud je komise s odpovědí spokojená, řízení zastaví.
- Odůvodněné stanovisko: Pokud se komise nespokojí s reakcí členské země v první fázi, vydá k jejím argumentům vlastní stanovisko.
- Žaloba u Soudního dvora EU: Pokud komise považuje situaci za vážnou, může podat žalobu. Soud může členskému státu udělit pokutu.
Ministr Marcel Chládek z ČSSD se obhajuje především novelou školského zákona, která má postavení Romů ve vzdělávání zlepšit. Ta však sama o sobě pravděpodobně Unii stačit nebude. "Ten zákon má začít platit až příští rok a já chci, aby se něco stalo už letos. Chci to vidět v reálu, a nejen na papíře v zákoně,“ dodává Jourová.
Jenže ministr je přesvědčen, že pro inkluzi ve vzdělávání se toho udělalo dost. "Český školský systém Romy nediskriminuje,“ tvrdí Chládek s tím, že pokud někde k problémům dojde, jde pouze o selhání jednotlivců.
Kvůli segregaci Romů přitom minulý týden Česko zkritizovala zpráva Amnesty International, podle které vznikají separované romské školy nebo třídy. "Pokud česká vláda nepřijme skutečně seriózní opatření, patrně to půjde k evropskému soudu. Nemyslím, že vaše vláda plně chápe, jak vážné to je,“ uvedl generální tajemník organizace Salil Shetty.
Podle Chládka však Amnesty International pracuje s nepravdivými údaji, a proto zvažuje podání stížnosti.