Johnovi "muži v černém" chtějí zatočit s kriminalitou

Michal Štůsek Michal Štůsek
1. 5. 2010 8:34
Věci veřejné vyslaly do ulic Prahy hlídky nápadně podobné strážníkům
Černé oblečení, těžké boty, reflexní vesta. Tak vypadají "řidiči" věcí veřejných
Černé oblečení, těžké boty, reflexní vesta. Tak vypadají "řidiči" věcí veřejných | Foto: Věci veřejné

Praha - Věci veřejné, partaj, jíž předvolební průzkumy předpovídají parlamentní budoucnost, vyslala do ulic hlavního města hlídky, které mají pomoci zatočit s pouliční kriminalitou.

Hlídky operují od poloviny dubna pravidelně v Praze 1 a 5. Za cíl si přitom kladou přesvědčit bezdomovce či narkomany, aby "místo polehávání na lavičkách v parcích či vysedávání před obchodními centry navštívili denní či kontaktní centra jim určená".

Podle webu VV to prý povede minimálně k tomu, že "začnou dodržovat hygienické návyky".

"Hlídky Věcí veřejných mají pomoci řešit problém s kriminalitou, drogami, vandalismem a jinými sociálně-patologickými jevy v těchto městských částech," dodává k tomu mluvčí véčkařů Petra Hrůšová. Tvrdí, že hlídky jsou jakýmsi mezistupněm mezi občany a neziskovými organizacemi nebo policií.

Každá skupina zahrnuje jednoho "sociálního pracovníka" a nejméně jednoho "řidiče", jenž vzezřením - černé oblečení a zářivě žlutá vesta - působí na první pohled spíše jako strážník městské policie.

"Uniformu nosí, aby byl jasně rozpoznatelný pro občany," vysvětlila Aktuálně.cz Hrůšová. Podle ní jsou všechny hlídky složeny z dobrovolníků, kteří jsou sympatizanty Věcí veřejných a za svoji práci neberou finanční odměnu.

Kromě pravidelné kontroly vytipovaných problematických míst si mohou hlídku telefonicky přivolat i občané obou městských částí. Služba by se podle mluvčí měla v budoucnu rozšířit po celém hlavním městě.

Předvolební pomoc Pražanům

S nápadem zavést hlídky přišla šestadvacetiletá zastupitelka Jana Pařízková, jinak též členka Věcí veřejných a jejich šestka na pražské kandidátce strany pro nadcházející parlamentní volby.

Ta samozvané ochránce pořádku hájí tím, že nová služba má údajně v první řadě pomoci Pražanům vypořádat se s obyvateli města, kteří se dostali do sociální nouze a nechovají se podle pravidel.

Ze zpráv zveřejněných na webu Věcí veřejných, které případy popisují, vyplývá, že se hlídka musela již několikrát vypořádat s narkomany na dětském hřišti, skupinkou bezdomovců v parku, jednou dokonce vyjela na pomoc starší nájemnici, kterou terorizuje majitel bytu.

Politicky angažovaní dobrovolníci

Do pátečního odpoledne viselo na YouTube kanálu strany tři dny staré video, které krátce jeden zákrok proti skupině popíjející v parku zaznamenal.

"Byli upozorněni na to, že by měli opustit toto místo vzhledem k tomu, že se jedná o dětské hřiště a jejich přítomnost není vhodná z důvodu, že děti se bojí využívat hřiště, které je prvotně pro ně určeno," popisuje do kamery postup pětadvacetiletá členka strany Zuzana Dufková.

Poté, co se záznam začal šířit po sociálních sítích, ho strana, jíž předsedá Radek John, stáhla.

Dobrovolnická činnost, která se snaží dané skupině občanů pomoci s problémy, kterým není věnována dostatečná pozornost a navíc ji zaštiťuje politická strana, není v předvolebním období výjimečná.

Přibližně před rokem podnikla Dělnická strana několik akcí v Janově a Krupce, kde na žádost nespokojených obyvatel založila takzvané ochranné sbory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy