Policisté této pravomoci přicházejí na chuť a tak chtějí pirátům silnic nadále jejich auta zabavovat, řekl dnes novinářům ředitel dopravní policie Leoš Tržil.
Zabavení auta není zrovna jednoduchým procesem. Podle zákona mohou dopravní policisté vůz zabavit v případě, že se řidič dopustil přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a existuje možnost, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení nebo složení kauce.
Auto mu pak policie vrátí po zaplacení pokuty nebo po správním řízení.
Jen v lednu 75 mrtvých
Policie se letos chystá více kontrolovat řidiče v noci, uvedl Tržil. Zaměří se nejen na dodržování předepsané rychlosti, ale i na technický stav vozidla. Pozornost bude věnovat také kontrole pneumatik a čistotě světel.
"Chceme prostřednictvím médií apelovat na řidiče, aby dodržovali princip '3 x Ne' - nespěchej, neubližuj a neriskuj," dodal náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Ivan Bílek.
Policisty vybudila ke zvýšené aktivitě statistika za leden. Za první měsíc letošního roku zemřelo na silnicích podle aktualizovaných čísel 75 lidí, ve srovnání s prvním měsícem loňského roku počet obětí stoupl o 12.
Nejvíce dopravních havárií zavinili právě řidiči jedoucí nepřiměřenou rychlostí. Policisté kvůli nim zasahovali u více jak 2000 nehod.
Dopravní policie podle Tržila také začne na benzinových pumpách rozdávat kartičky s nápisem "Řidiči, domluvte se".
Chce tím upozornit řidiče na to, aby policisty zbytečně nevolali k nehodám, při kterých škoda na vozidlech nedosáhne 100 000 korun. Hranice pro povinné hlášení nehody bez zranění se zvýšila od letošního ledna.