Praha - Mezi cizinci, kteří na letišti Tripolisu čekají, až se dostanou pryč z rozbouřené Libye, uvízla i šestice Čechů z moravské firmy Uniko Vizovice.
Přijeli do Kaddáfího země postavit společně s německými firmami fotbalový stadion, teď kvůli povstání proti diktátorovi prchají domů.
Jde jim to ale pomalu. Od pátku prý muži zůstávají pod ochranou německého Bundeswehru, který v blízkosti letiště postavil tábor pro své občany.
"Spojení neexistuje, občas přijde zbloudilá sms, ale to netušíte, jestli je stará dvě hodiny nebo dva dny," řekl Aktuálně.cz šéf společnosti Uniko Dušan Rudy.
Kdy se pro "jeho" Čechy podaří sehnat místo v některém z letadel směřujících pryč z Blízkého východu, nevěděl.
Jiné české firmy, které v Libyi působily, měly větší štěstí. Arcadis Geotechnika či Vítkovice Machinery Group už mají naopak podle svých mluvčí zaměstnance "doma".
Stadion pro Tripolis
Firma Uniko v Libyi začala stavět stadion loni. "Tehdy nic nenasvědčovalo tomu, co se bude v zemi dít," dodává ředitel.
Češi pro sportovní stánek dodávají šatny, kanceláře a sprchové části - všechno modulové stavby. V letošním roce byla česká výprava v Libyi podruhé. V březnu tam znovu měla vyjet osmičlenná skupina Čechů.
K zakázce v Libyi se firma dostala přes své partnerské společnosti z Německa a Rakouska, s nimiž pracovali už na dřívějších projektech.
Z hotelu do tábora
Češi původně bydleli v hotelu v Tripolisu. Minulý pátek, kdy se situace v libyjské metropoli postupně vyostřovala, se rozhodlo, že s prací se musí skončit.
"Pro nás v zemi všechno vyřizovali Němci, mají tam mnohem víc lidí," říká Rudy. V pondělí pak v Tripolisu přistál speciál německé armády a Bundeswehr vzal pod svou ochranu i Čechy.
Do německého vojenského speciálu, který odvezl první skupinu lidí, se ale Češi nedostali. "Pochopitelně upřednostnili ty, kteří měli německý pas," dodal.
Ve středu odpoledne to vypadlo, že první dva jeho lidé postoupili z německého tábora zpět na letiště a možná i do některého z letů, které odvážejí uvízlé do Evropy.
Prapory místo sms
"Naši lidé jsou domluvení s německým manažerem na letišti, že pokud bude mít jistotu, že první dva Češi se dostali do některého z letů, zamává na ně praporkem. Ti to pak budou skajpovat nám," popsal složitou komunikaci se zemí sužovanou občanskou válkou.
Stavba v Libyi přitom letos spěla do finále. "Teď ale nevíme, jak to bude probíhat," dodal Rudy.
V Libyi měla tři muže také společnost Vitkovice Machinery Group - pracovali tam na montáži čističky odpadních vod. Dva z nich se domů vrátili už v pondělí, třetí se vracel složitěji. Do klidné Evropy dorazil až ve středu ráno.
"Náš třetí zaměstnanec se aktivně přihlásil české ambasádě a tam mu velmi pomohli," řekl mluvčí společnosti Eva Kijonková.
České ministerstvo zahraničí v Libyi evidovalo více než tři desítky Čechů.
Do středy se také podařilo přepravit domů rodinné příslušníky českým diplomatů, kteří v zemi působí.
Doma už je také zaměstnanec společnosti Arcadis Geodézie, který prý v Libyi dozoroval stavby v rámci nadnárodního týmu.