Jediný na světě a roste pod Řípem. Hvozdík přežil smrt

Pavel Baroch
1. 4. 2012 23:28
Státní záchranný program se vyplatil, mimořádně vzácné rostlině se daří
Foto: AOPK

Kleneč - Rostlinu s jasně bílými květy vyrůstajícími na stoncích z hustých trsů nenajdete nikde jinde na světě. Roste jen u Roudnice nad Labem, pod českou národní horou Říp.

Hvozdík písečný český.

Kdysi býval natolik hojný, že se díky své kráse prodával v kyticích na trzích. Ale to už je hodně dávno.

Teď musí ochranáři pomáhat přírodě, aby hvozdík přežil aspoň na jediné přirozené lokalitě - v Národní přírodní památce Kleneč. A zdá se, že se úsilí podpořené nemalými penězi včetně příspěvků z norských fondů vyplatilo.

"Daří se mu dobře," řekla Aktuálně.cz Jana Zmeškalová ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny, která se v rámci záchranného programu ministerstva životního prostředí o mimořádně vzácnou květinu stará.

Chybí kozy a ovce

Aby mohl hvozdík bez potíží žít a množit se, potřebuje poměrně specifické podmínky. Vyhovují mu nezastíněné písčité plochy. Dříve se mu o takové prostředí staraly ovce a kozy, které bránily tomu, aby území zarostlo travou a náletovými dřevinami. Jenže ty se už pod Řípem nepasou.

"Písčiny patří k nejohroženějším biotopům v České republice. Zanikl totiž starý způsob jejich obhospodařování pastvou i občasné vypalování. Mnoho lokalit zarostlo či bylo zalesněno nepůvodními akáty a borovicemi," uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny.

V minulosti se přitom hvozdík český písečný vyskytoval na Roudnicku aspoň na dvou místech. Kromě Klenče ještě na stráních u obce Vražkov, kde podle dobových pramenů rostl v 19. století v poměrně hojném počtu.

Obec Kleneč má motiv hvozdíku ve svém znaku.
Obec Kleneč má motiv hvozdíku ve svém znaku. | Foto: AOPK

Akáty a borovice změnily prostředí

Jenže kvůli intenzivní výsadbě zmiňovaného akátu a borovice se před 2. světovou válkou tamní prostředí natolik změnilo, že se po roce 1945 hvozdík už víceméně nevyskytoval, byť se zde i později objevovaly jednotlivé rostliny.

Tato lokalita se udržela jen díky tomu, že zde byl před lety hvozdík znovu vysazen. O něco lépe je na tom bylo místo u obce Kleneč, kde se do 90. let minulého století dochovalo ještě přibližně 200 většinou starých trsů.

I tady by kriticky ohrožené rostliny zmizely, pokud by se nepřistoupilo k jejich aktivní záchraně. Základem péče je pravidelné kosení, narušování drnu a odstraňování semenáčků dřevin. Důležité je i postupné strhávání humusu na povrchu, protože na obnažené štěrkopískové ploše hvozdík lépe klíčí a rychleji se šíří.

Z 200 trsů už je 1400

Díky úpravám se od roku 1999 začal hvozdík v Národní přírodní památce Kleneč znovu rozšiřovat, takže v roce 2005 tam už rostlo asi 830 trsů. Při posledním sčítání už bylo zjištěno zhruba 1400 rostlin. 

Hvozdík kvete od konce května do září a podle Jany Zmeškalové z Agentury ochrany přírody a krajiny nic nenasvědčuje tomu, že by letos rozkvetlo méně rostlin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy