Jediný na světě a roste pod Řípem. Hvozdík přežil smrt

Pavel Baroch
1. 4. 2012 23:28
Státní záchranný program se vyplatil, mimořádně vzácné rostlině se daří
Foto: AOPK

Kleneč - Rostlinu s jasně bílými květy vyrůstajícími na stoncích z hustých trsů nenajdete nikde jinde na světě. Roste jen u Roudnice nad Labem, pod českou národní horou Říp.

Hvozdík písečný český.

Kdysi býval natolik hojný, že se díky své kráse prodával v kyticích na trzích. Ale to už je hodně dávno.

Teď musí ochranáři pomáhat přírodě, aby hvozdík přežil aspoň na jediné přirozené lokalitě - v Národní přírodní památce Kleneč. A zdá se, že se úsilí podpořené nemalými penězi včetně příspěvků z norských fondů vyplatilo.

"Daří se mu dobře," řekla Aktuálně.cz Jana Zmeškalová ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny, která se v rámci záchranného programu ministerstva životního prostředí o mimořádně vzácnou květinu stará.

Chybí kozy a ovce

Aby mohl hvozdík bez potíží žít a množit se, potřebuje poměrně specifické podmínky. Vyhovují mu nezastíněné písčité plochy. Dříve se mu o takové prostředí staraly ovce a kozy, které bránily tomu, aby území zarostlo travou a náletovými dřevinami. Jenže ty se už pod Řípem nepasou.

"Písčiny patří k nejohroženějším biotopům v České republice. Zanikl totiž starý způsob jejich obhospodařování pastvou i občasné vypalování. Mnoho lokalit zarostlo či bylo zalesněno nepůvodními akáty a borovicemi," uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny.

V minulosti se přitom hvozdík český písečný vyskytoval na Roudnicku aspoň na dvou místech. Kromě Klenče ještě na stráních u obce Vražkov, kde podle dobových pramenů rostl v 19. století v poměrně hojném počtu.

Obec Kleneč má motiv hvozdíku ve svém znaku.
Obec Kleneč má motiv hvozdíku ve svém znaku. | Foto: AOPK

Akáty a borovice změnily prostředí

Jenže kvůli intenzivní výsadbě zmiňovaného akátu a borovice se před 2. světovou válkou tamní prostředí natolik změnilo, že se po roce 1945 hvozdík už víceméně nevyskytoval, byť se zde i později objevovaly jednotlivé rostliny.

Tato lokalita se udržela jen díky tomu, že zde byl před lety hvozdík znovu vysazen. O něco lépe je na tom bylo místo u obce Kleneč, kde se do 90. let minulého století dochovalo ještě přibližně 200 většinou starých trsů.

I tady by kriticky ohrožené rostliny zmizely, pokud by se nepřistoupilo k jejich aktivní záchraně. Základem péče je pravidelné kosení, narušování drnu a odstraňování semenáčků dřevin. Důležité je i postupné strhávání humusu na povrchu, protože na obnažené štěrkopískové ploše hvozdík lépe klíčí a rychleji se šíří.

Z 200 trsů už je 1400

Díky úpravám se od roku 1999 začal hvozdík v Národní přírodní památce Kleneč znovu rozšiřovat, takže v roce 2005 tam už rostlo asi 830 trsů. Při posledním sčítání už bylo zjištěno zhruba 1400 rostlin. 

Hvozdík kvete od konce května do září a podle Jany Zmeškalové z Agentury ochrany přírody a krajiny nic nenasvědčuje tomu, že by letos rozkvetlo méně rostlin.

 

Právě se děje

Další zprávy