Pytláci otrávili stovky zvířat, teď i ohroženou vydru

Pavel Baroch
28. 2. 2012 18:30
Návnada se zakázaným jeden karbofuranem usmrtila například i orla, káně nebo kunu
Foto: Wikimedia Commons

Chrudim - U potoka Ležák u chatové osady u obce Lukavice na Chrudimsku byla nalezena mrtvá vydra, kterou prokazatelně zabila návnada s prudce jedovatým, zakázaným karbofuranem.

Každoročně tímto nervovým jedem, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a udušení, otráví pytláci stovky divokých zvířat včetně mimořádně vzácného orla skalního.

"Jde o patnáctou vydru od roku 2006, která byla prokazatelně otrávena. V údolí potoka Ležák byly nalezeny dvě otrávené vydry už v roce 2008," řekla Jitka Větrovcová ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny.

Vydra říční je na Červeném seznamu ohrožených živočichů. Poté, co vyšetření prokázalo otravu zakázaným jedem, podala agentura trestní oznámení na neznámého pachatele, který se dopustil trestného činu pytláctví a porušil i zákon o ochraně zvířat před týráním.

Policie pytláky nevypátrala

Když ovšem policie hledala pytláky, kteří otrávili vydry už v roce 2008, nenašla je. Stejně dopadla i v jiných případech.

"Trávení karbofuranem je obrovský problém, zvířata, která sežerou otrávenou návnadu, nemají žádnou šanci. Jen na Vysočině jsme vloni našli tři otrávené orly, viníky se bohužel nepodařilo vypátrat. Snad bude policie nyní úspěšnější," řekl Václav Hlaváč, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a krajského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě.

Policii se nepodařilo zjistit, kdo na jaře 2009 v Beskydech zabil medvěda, jedno z nejvzácnějších druhů zvířat v republice.

Vydra překáží rybářům

Agentura ochrany přírody a krajiny se snaží pomocí speciálního záchranného programu docílit toho, aby vydry říční, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších šelem, v české přírodě zůstaly.

"Jenže vydra je často trnem v oku některým rybářům, protože se živí rybami. Stát ale škody, které vydra na rybách působí, proplácí," poznamenala Jitka Větrovcová z Agentury ochrany a přírody.

Ačkoli je pokládání otrávených návnad v přírodě zakázáno už více než 50 let, v posledních letech se staly oblíbenou metodou v boji se "škodnou".

"Oblíbený" insekticid zabíjí vše

Nejčastěji používaným prostředkem je zakázaný insekticid Furadan, jehož účinnou látkou je zmiňovaný karbofuran.

"Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. Zřejmě proto se v české krajině objevují návnady napuštěné karbofuranem, pomocí nichž se 'manažeři přírody' zbavují lišek, kun nebo vyder. A nechtěně se otráví i dravci nebo pes na procházce," uvádí se na internetové stránce o tomto způsobu pytláctví.

Autoři webu upozorňují, že karbofuran každoročně otráví až 10 orlů mořských. Mezi dalšími oběťmi jsou orli skalní, luňáci červení i hnědí, káně rousné, straky, vrány, krkavci, ale i domácí psi nebo kočky.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 33 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy