Jeden ze zraněných horníků v dole ČSM na Karvinsku zůstává nadále v kritickém stavu

ČTK ČTK
29. 12. 2018 16:55
Jeden z horníků zraněných při výbuchu v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku zůstává v kritickém stavu v ostravské fakultní nemocnici. Stav druhého je stabilizovaný. Oproti pátku se situace nezměnila, řekla mluvčí nemocnice Naďa Chattová. Při neštěstí minulý týden ve čtvrtek zemřelo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset horníků bylo zraněno, tři skončili v nemocnicích, jeden byl ale propuštěn už den po explozi.
Vzpomínka na zemřelé horníky v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku.
Vzpomínka na zemřelé horníky v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. | Foto: ČTK

Vážněji zraněný muž utrpěl hluboké popáleniny na polovině těla a je na jednotce intenzivní péče, druhý se dál léčí na standardním pokoji. Primář oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislav Petráš ve středu uvedl, že muže v kritickém stavu připravují lékaři na sérii operací. Budou mu muset odstranit odumřelé úseky kůže a zahájit transplantace.

U druhého zraněného horníka, který měl popáleniny na zhruba deseti procentech těla a další poranění, lékaři usilují o stabilizaci jeho stavu tak, aby mohl být co nejdříve propuštěn.

V severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku byla ve čtvrtek, tedy týden po neštěstí, obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které neštěstí nezasáhlo.

Výbuch metanu otřásl podzemím dolu minulý čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí prováděla předběžný průzkum.

Po výbuchu se v médiích objevily spekulace o manipulacích s čidly metanu, společnost OKD se proti takovým tvrzením ohradila.

Video: Sestřih událostí po výbuchu v dole ČSM:

Sestřih z událostí po výbuchu dolu ČSM | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 17 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy