Jeden ze zraněných horníků v dole ČSM na Karvinsku zůstává nadále v kritickém stavu

ČTK ČTK
29. 12. 2018 16:55
Jeden z horníků zraněných při výbuchu v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku zůstává v kritickém stavu v ostravské fakultní nemocnici. Stav druhého je stabilizovaný. Oproti pátku se situace nezměnila, řekla mluvčí nemocnice Naďa Chattová. Při neštěstí minulý týden ve čtvrtek zemřelo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset horníků bylo zraněno, tři skončili v nemocnicích, jeden byl ale propuštěn už den po explozi.
Vzpomínka na zemřelé horníky v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku.
Vzpomínka na zemřelé horníky v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. | Foto: ČTK

Vážněji zraněný muž utrpěl hluboké popáleniny na polovině těla a je na jednotce intenzivní péče, druhý se dál léčí na standardním pokoji. Primář oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislav Petráš ve středu uvedl, že muže v kritickém stavu připravují lékaři na sérii operací. Budou mu muset odstranit odumřelé úseky kůže a zahájit transplantace.

U druhého zraněného horníka, který měl popáleniny na zhruba deseti procentech těla a další poranění, lékaři usilují o stabilizaci jeho stavu tak, aby mohl být co nejdříve propuštěn.

V severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku byla ve čtvrtek, tedy týden po neštěstí, obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které neštěstí nezasáhlo.

Výbuch metanu otřásl podzemím dolu minulý čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí prováděla předběžný průzkum.

Po výbuchu se v médiích objevily spekulace o manipulacích s čidly metanu, společnost OKD se proti takovým tvrzením ohradila.

Video: Sestřih událostí po výbuchu v dole ČSM:

Sestřih z událostí po výbuchu dolu ČSM | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy