Jeden ze zraněných horníků v dole ČSM na Karvinsku zůstává nadále v kritickém stavu

ČTK ČTK
29. 12. 2018 16:55
Jeden z horníků zraněných při výbuchu v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku zůstává v kritickém stavu v ostravské fakultní nemocnici. Stav druhého je stabilizovaný. Oproti pátku se situace nezměnila, řekla mluvčí nemocnice Naďa Chattová. Při neštěstí minulý týden ve čtvrtek zemřelo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset horníků bylo zraněno, tři skončili v nemocnicích, jeden byl ale propuštěn už den po explozi.
Vzpomínka na zemřelé horníky v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku.
Vzpomínka na zemřelé horníky v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. | Foto: ČTK

Vážněji zraněný muž utrpěl hluboké popáleniny na polovině těla a je na jednotce intenzivní péče, druhý se dál léčí na standardním pokoji. Primář oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislav Petráš ve středu uvedl, že muže v kritickém stavu připravují lékaři na sérii operací. Budou mu muset odstranit odumřelé úseky kůže a zahájit transplantace.

U druhého zraněného horníka, který měl popáleniny na zhruba deseti procentech těla a další poranění, lékaři usilují o stabilizaci jeho stavu tak, aby mohl být co nejdříve propuštěn.

V severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku byla ve čtvrtek, tedy týden po neštěstí, obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které neštěstí nezasáhlo.

Výbuch metanu otřásl podzemím dolu minulý čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí prováděla předběžný průzkum.

Po výbuchu se v médiích objevily spekulace o manipulacích s čidly metanu, společnost OKD se proti takovým tvrzením ohradila.

Video: Sestřih událostí po výbuchu v dole ČSM:

Sestřih z událostí po výbuchu dolu ČSM | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy