Praha - Chceme šetřit a propouštět, aby bylo na kvalitní program. V této vizi se shodnou de facto všichni kandidáti, kteří se dnes utkají o post ředitele České televize.
Nejméně radikálních změn pochopitelně plánuje dosavadní ředitel ČT Jiří Janeček, který by rád pokračoval v práci, kterou začal.
Ostatní vidí chyby. O televizi mluví jako o molochu, kde se plýtvá a příliš mnoho lidí dostává peníze za příliš málo práce.
Čtěte více:
Radní ČT: Ředitele chceme už dnes
"ČT získává finanční prostředky s minimálním úsilím. Následkem toho většina manažerů a zaměstnanců ČT vůbec nezná cenu peněz. Nikdy si je nemuseli vydělat, o to jednodušeji je utrácejí," píše v projektu, kterým se představil radě České televize kandidát na ředitele Hynek Chudárek, který nyní působí ve vedení hudební televize Óčko.
Podobně tvrdě na věc nahlíží někdejší ředitelka zpravodajství ČT v období takzvané televizní krize Jana Bobošíková. Rovnou do svého programu napsala, že chce propustit polovinu managementu a dvacet procent zaměstnanců.
A jaká má být televize v představách Jany Bobošíkové?
"Zbaví se reklamy, která nutně deformuje hodnotové zaměření i divácký zážitek, vyplývající ze zákonné definice," plánuje Bobošíková.
Favoritka Kasalová: Šetřit. Promyšleně, bez emocí, racionálně
Jeden ze zakladatelů televize Barradov Radomír Pekárek zatím silnými prohlášeními šetří, ale i on má v plánu personální i ekonomický audit od profesionálních auditorů.
Bývalá ředitelka vlastní tvorby televize Prima Jana Kasalová, která od radních v prvním kole volby získala největší podporu, podle svých slov "personální čistku" neplánuje. Chce ale své lidi více kontrolovat. A i ona mluví o úsporách.
"...je třeba vyrovnat se se zděděným molochem množství drahých budov. Promyšleně, bez emocí, racionálně. Další cestou k úsporám je určitě i zefektivnění zadávání zakázek. Získané zdroje pak mohou být použity například na zkvalitnění programu," plánuje Kasalová.