Je velmi pravděpodobné, že se Sudánovi narodí potomek. Uchováme jeho kostru i kůži, říká ředitel zoo

Barbora Němcová Barbora Němcová
20. 3. 2018 15:26
V keňské rezervaci Ol Pejeta v pondělí kvůli špatnému zdravotnímu stavu utratili posledního samce vzácného nosorožce severního bílého, který byl do Afriky převezen v roce 2009 ze Zoo Dvůr Králové. Vědci zhruba 45letému samci Sudánovi odebrali genetický materiál, a je proto šance, že by se mu mohl v budoucnu narodit potomek. "Jako lidi jsme planetě způsobili spoustu bolesti, tak máme morální povinnost se o ni postarat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Nosorožec Sudán.
Nosorožec Sudán. | Foto: Jan Hejl

Jaká je šance, že se díky genetickému materiálu odebranému Sudánovi narodí nový vzácný nosorožec severní bílý?

Přemysl Rabas.
Přemysl Rabas. | Foto: DVTV

Ta šance je vysoká. Materiál, který jsme teď Sudánovi odebrali, je záložní, my jsme jeho genetický materiál odebrali už před lety, máme od něj i semeno. Pokud v příštích měsících odebereme vajíčko těch dvou samic, tak budeme používat semeno ze tří různých samců, mezi kterým je i to Sudánovo. Je tedy velmi vysoká pravděpodobnost, že by se v budoucnu mohl Sudánovi narodit potomek.

To, že jsme dneska v laboratorních podmínkách schopni vytvořit embryo, je jisté, ale při transferu toho embrya do příjemkyně je jen nějaké procento úspěšnosti, takže se to na první pokus nemusí povést.

A kdo bude nositelem těch embryí?

Vezmeme vajíčka z těch samic, které jsou ještě živé, semeno, které máme, a vytvoříme embrya. Ta bychom pak vložili do jižního bílého nosorožce, který je příbuzný.

Na kolik toto oplodnění přijde?

To se takhle nedá říct, ale je to v řádu milionů.

Vyplatí se podobná investice?

Určitě, jako lidi jsme planetě způsobili spoustu bolesti, tak máme morální povinnost se o ni postarat. V safari parku ve Dvoře Králové jsme těm nosorožcům dali druhou šanci a prodloužili jim čas, protože v přírodě by byli vybiti lidmi. Kdyby je Dvůr Králové v minulosti nerozmnožil, tak by dneska už nebyli. Takže ten prodloužený čas by se měl využít k tomu, abychom ten druh zachránili.

Proč se nepovedlo rozmnožení už přirozenou cestou v Keni?

To je prostě příroda. Ty samice začaly cyklovat, došlo tam k páření, jedna byla pravděpodobně i březí, ale došlo k potratu. Následkem toho došlo k patologickým změnám na děloze samice, které znemožnily další oplodnění. Tedy přirozená cesta byla vyloučená a ve hře je teď pouze umělá reprodukce, pro kterou, když to řeknu smutně, v podstatě smrt Sudána nehraje žádnou roli.

Jak na Sudána vzpomínáte? Jaký byl a čím se lišil od jiných nosorožců?

Byl poměrně přátelský, prožil v zoo ve Dvoře Králové desítky let a teď devět let tady v rezervaci Ol Pejeta. Ošetřovatelé u nás v safari parku i tady k němu měli velmi dobrý vztah a samozřejmě je pro ně jeho ztráta emotivní záležitost. Byli z toho všichni smutní.

Dočetla jsem se, že Sudán rozuměl česky.

Ano, reagoval na česká slova.

Co se se Sudánovým tělem stane nyní?

Využije se jeho genetický materiál, který jsme z něho získali, a uchová se i další genetický materiál jako kostra nebo kůže.

Oplakal jste jeho smrt?

Mě dojaly víc nálady lidí okolo. To mě vzalo.

 

Právě se děje

Další zprávy