Podle ČT, která informaci zveřejnila ve večerních zprávách, z policejních odposlechů vyplývá, že Mareš mluvil s hlavním aktérem Berkova gangu Vladislavem Větrovcem o tom, jak se napojit na úřad prezidenta republiky. Prezidentův mluvčí Petr Hájek ČT napsal, že o aktivitách lidí z Berkovy skupiny nemá žádné informace.
Myška Velek
ČT uvedla, že Mareš nevidí nic špatného na svých kontaktech s Větrovcem, který je obviněn v případu zločinného spolčení kolem Berky. "Osobně jsem se s Mgr. Větrovcem stýkal pouze při společenských událostech za účasti dalších osob," napsal Mareš ČT.
ČT zveřejnila přepis policejního odposlechu mezi Marešem a Větrovcem, v němž se baví o tom, jak se napojit na Kancelář prezidenta republiky přes spolupracovníky hlavy státu. "Jeden z poradců, kterej nedělá právo, je Velek, to je myška, která s Václavem dělala privatizaci," řekl Větrovec Marešovi.
Inženýr Velek mezi oficiálními poradci prezidenta nefiguruje, uvedla ČT. "To by se musela ta informace opravdu prověřit. Pokud by se prověřila, tak by to bylo, samozřejmě, vážné zjištění," reagoval na zveřejněné informace premiér Jiří Paroubek.
Už před dvěma týdny obvinila policie bývalého sekčního šéfa NBÚ Vladimíra Šišu z korupce. Mareš odmítl, že by tato kauza mohla ovlivnit důvěryhodnost bezpečnostních složek a dodal: "Pan Šiša měl podřízené právníky, údržbáře, autopark a uklízečky atd." Podle ČT nicméně Šiša informoval Větrovce například o chystaném jednání na ministerstvu obrany.#reklama
"Řetízek pro bráchu"
Podle policie dostával Šiša za své služby od lidí kolem Berkova gangu dárky, například od podnikatele Jana Harangozza, který s Větrovcem údajně patří k šéfům konkurzního gangu. "Láďovi (Šišovi) jsem vybral řetízek," řekl odposlouchávaný Harangozzo.
Televize uvedla, že ve stejném hovoru se Harangozzo dověděl, že má přes Šišu zařízenou funkci asistenta ředitele NBÚ. Členové gangu se podle reportáže v rozhovorech se Šišou oslovovali "brácho".
Státní zástupce Jaroslav Dolejší v minulých týdnech řekl, že propojením NBÚ s lidmi z Berkova gangu byly ohroženy bezpečnostní zájmy republiky.
Policie začala skupinu rozkrývat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil údajně na základě padělaných dokumentů. O rok později vyšetřovatel rozdal obvinění dalším lidem - údajnému organizátorovi Větrovcovi, správcům konkurzní podstaty Danielu Thonatovi a Petru Tuhému, zaměstnanci zpeněžování podstaty Luboru Kindlovi, soudnímu znalci Martinu Jurenkovi a bývalému policistovi Vlastimilu Paroulkovi.
K Union bance později přibylo obvinění, že skupina zmanipulovala konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.
Policie vyčíslila škodu, kterou podle ní obvinění způsobili, na 264,6 milionu korun, dalších více než 200 milionů korun se prý pokusili získat.