Je krize, na prázdniny nemáme, slyší doma děti častěji

Petra Sasínová
21. 6. 2009 13:50
Budou letos děti o prázdninách sedět doma u počítačů? Oproti loňsku se tábory prodávají asi o 10 procent méně.

Ostrava, Světlá nad Sázavou - Když Jan Coufal připravoval letošní dětský letní tábor, měl obavy, jestli dá vůbec dohromady jeden turnus. Je totiž ze Světlé nad Sázavou.

Loni na podzim tam během chvilky skončilo na dlažbě asi dvanáct set zaměstnanců sklárny. „Paradoxně bych naplnil i dva turnusy. Možná pomáhají s placením také prarodiče, nevím. Rodiče mi volají, jestli nemám ještě místo i pro jejich dítě. Mám přitom dávno plno," vysvětluje Coufal, vedoucí Pionýrské skupiny Jiřího Wolkera.

Ve jménu skupiny zůstalo "pionýrská" prý jen ze zvyku a hlavní je, že si jako nezisková organizace drží docela nízké ceny, říká Coufal. Dvoutýdenní pobyt dětí v Horním Podluží v severních Čechách pořádá za necelé čtyři tisíce korun.

Ženu propustili, na tábor ještě má

"Lidé jsou na tom i hůř než my. Něco jsme našetřili, na tábor ještě máme. Nechceme kluka omezovat," říká Lenka Kratochvílová, která pracovala ve sklárnách ve Světlé dvacet šest let. Před krachem firmy byla dispečerkou. Její třináctiletý syn se tedy na tábor může těšit.

I když nezaměstnaní mají teoreticky dost času se o prázdninách dětem věnovat, mnozí si myslí, že jejich potomci mají na tábory vyrazit. Prostředí dospělých je totiž například ve Světlé stále poněkud depresivní.

Na některé organizátory dětských rekreací a táborů, hlavně těch dražších, ale krize dolehla. Děti s nimi kvůli krizi a propouštění nepojedou. Nemáme na to, slyší doma někteří školáci.

„Prodáváme letos rozhodně méně dětských pobytů. Odhaduji, že je to asi o patnáct až dvacet procent méně. Vypadá to, že mnohé děti zůstanou letos doma u počítače," řekl František Mikolanda z cestovní agentury Relax sport z Hradce Králové.

Agentura nabízí dětské letní tábory u moře v Chorvatsku. Například týden pobytu v severní Dalmácii pod stanem stojí necelých šest tisíc korun. V ceně je i cesta autobusem a výuka angličtiny.

Důležitá otázka: Kolik to stojí?

„Od našich partnerů vím, že mírně, asi o deset procent, poklesl zájem o tábory u moře. Rodiče se letos více než jindy ptají na cenu," řekl Aktuálně.cz i provozovatel webové stránky České tábory.cz Martin Paclík.

Na tomto webu je nabídka více než devíti set dětských táborů po celé republice i v zahraničí. Jsou tam kontakty, ceny, rady, jak rekreaci vybrat.

Pokles zájmu o dětské pobyty potvrzuje i mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

„Můj odhad je do deseti procent. Lidé v Česku, ať jsou na tom jakkoliv špatně, dětem většinou nedokážou říct, že letos nebudou mít žádné prázdniny," dodal Okamura.

Rodič se uskromní, než by omezil dítě

Připustil, že lidé, kteří se ocitli ve finančním nedostatku, možná spíše zaplatí pobyt samotnému dítěti a sami si moře odpustí. Přestože pro Čechy je dovolená v žebříčku hodnot velmi vysoko a jsou na ni ochotni šetřit celý rok.

Krize už způsobila, že poklesl zájem o letecké zájezdy o dvacet až třicet procent. Dětským pořadatelům táborů, ani těm komerčním, takový propad nehrozí. Někteří hovoří, že zájem, bez ohledu na krizi, dokonce roste.

„Letos jsme oproti loňsku zvýšili kapacitu našich táborů o pět set dětí. Jsme už přitom plni z devadesáti procent," uvedl hlavní vedoucí dětského tábora Nový Řadov v jižních Čechách na Třeboňsku Václav Vaněček.

Míní, že neklesající zájem o tábory je možná způsobený i tím, že rodiče budou spíše šetřit na celorodinných dovolených.

Někde se dobře prodávají i drahé tábory

Jsou agentury, které prodávají i dražší dětské tábory u moře bez jakýchkoliv problémů.

„Absolutně žádnou krizi nepociťujeme. Tábory u moře posilují, stoupá i zájem o tábory s programem, jen o klasické tábory zájem trochu klesá," řekl majitel pražské cestovní kanceláře Miroslav Topinka.

Kancelář Topinka vozí děti například do Chorvatska či Španělska. Za desetidenní pobyt dítěte ve Španělsku rodiče zaplatí asi dvanáct tisíc korun, týden v Chorvatsku stojí asi osm tisíc.

Příměstský tábor, levné řešení

Boom zažívají ty úplně nejlevnější tábory, takzvané příměstské, které bývají o prázdninách záchranou pro mnohé rodiče školáků. Chodí do práce, avšak zvláště při větším počtu dětí si nemohou dovolit zaplatit za tábory tisíce korun. Příměstský tábor je pak dobré řešení.

"Děláme to tak už několik let. Dcera chodí do příměstského tábora s koňmi. Stará se o ně, učí se jezdit. Je nadšená a já můžu být klidný, že se někde nepoflakuje," říká Jan Vavrečka z Ostravy, který se sám stará o třináctiletou dceru.

Do příměstského tábora odejde dítě ráno a domů se vrátí večer. Věnují se mu odborníci, jezdí s kolektivem na výlety, zažívá dobrodružství. Tábory bývají různě zaměřené.

Nuda u babičky, nemá počítač

„Zvýšili jsme počet příměstských turnusů. Ty zažívají opravdu boom. Kdysi tam rodiče posílali zlobivé děti, aby jim v době, kdy jsou v práci, neudělali z bytu kůlničku na dříví, ale teď je to jiné. Děti mají tyto tábory rády," tvrdí ředitelka Střediska volného času v Moravské Ostravě Alice Mydlářová.

Dětský kolektiv. Ilustrační foto.
Dětský kolektiv. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Doplnila, že od určitého věku prázdninovou nudu dítěte zaměstnaných rodičů nezachrání ani prarodiče. „Od sedmi let už většinou děti u prarodičů nechtějí trávit delší dobu. Nudí se, zvláště, když babička nemá ani počítač," vysvětlovala Alice Mydlářová.

Zájem je v Ostravě i o klasické tábory, které jsou však v rámci Střediska volného času za přijatelnou cenu. „Někteří zaměstnavatelé také na tábory svým zaměstnancům přispívají," doplnila ředitelka. Je možné také požádat městský úřad o sociální příspěvek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy