Praha - Šestnáctiletí Češi pijí alkohol víc než jejich evropští vrstevníci. Zatímco v průměru se v posledním měsíci napilo 57 procent evropských školáků, v Česku jich byly čtyři pětiny.
Údaje vyplývají z evropské školní studie o užívání drog šestnáctiletými ESPAD za rok 2011, do níž se zapojilo 105 tisíc mladých z 36 zemí. V roce 2007 byli Češi nad průměrem sledovaných států v sedmi z osmi kategorií. V užívání marihuany tehdy drželi rekord. Stejné je to i po čtyřech letech.
První v Evropě
"Jsme na prvním místě v pití alkoholu v Evropě. Nejenže je Česká republika první, ale od roku 2007 se situace ještě zhoršila," uvedl spoluautor studie Ladislav Csémy. Podle něj mladí Češi také mnohem méně vidí rizika alkoholu a hodnotí ho mnohem kladněji než jejich evropští vrstevníci. Mluví hlavně o tom, že jsou veselejší, společenštější, ztrácejí zábrany a jsou uvolněnější.
Podle Csémyho sice šestnáctiletí Češi nevypijí největší množství alkoholu, i tak se ale opíjejí víc než jejich vrstevníci jinde. Nadměrné dávky - tedy víc než pět piv či sklenek tvrdého alkoholu nebo vína - naráz vypilo 54 procent českých školáků. Stejně jsou na tom i mladí Chorvati. Předstihli je jen Dánové a žáci z Malty.
Šestnáctiletých v Česku, kteří pravidelně pijí alkohol a opíjejí se, přibývá. Zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých, loni jich byla už pětina.
Podle odborníků je česká společnost k pití alkoholu velmi tolerantní. Postoj dospělých tak přebírají i mladí. "Obávám se, že bude velmi obtížné s tím něco udělat a prosadit nějaký program, který by chování mladých lidí ovlivnil, pokud na tom nebude nějaký výrazný celospolečenský zájem," uvedl Csémy.
Vláda chystá opatření, která by k omezení pití alkoholu u mladých přispěla. Provozovatelům barů, restaurací a klubů by tak mohly třeba hrozit postihy nejen za nalévání mladistvým, ale i za to, že u nich v podniku opilé děti budou. Na nějakou dobu by kvůli tomu mohli svůj podnik nuceně zavřít. Obsahovat by to mohla chystaná novela takzvaného protikuřáckého zákona.
Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila pracovní skupina návrh ukončila a hotové je i paragrafové znění, čeká se na projednání.
Vobořil uvedl, že boj proti pití alkoholu dětmi "poslední vlády nepovažovaly za prioritu" a nevěnovaly se mu. Protidrogový koordinátor věří, že na omezení popíjení mladistvých se shodne koalice i opozice.
Méně zkušeností s nelegálními drogami
Ve srovnání s předchozími výzkumy loni v Česku dál ubývalo těch, kteří měli zkušenosti s nelegálními drogami. I je čeští žáci v Evropě ale většinou zkoušejí nadprůměrně. Sice se loni poprvé snížil ze 45 na 42 procent podíl školáků, kteří zkusili marihuanu či hašiš, přesto ale stále Čechům patří v Evropě první příčka. Po nich měli nejvíc zkušeností s konopím mladí z Francie a Monaka, nejméně naopak Moldavané, Albánci a Rumuni.
Mezi českými školáky zatím neklesá obliba cigaret. Denně kouří čtvrtina z nich. V posledním měsíci si "zapálilo" 42 procent šestnáctiletých. Skončili tak v pomyslném žebříčku druzí těsně za Lotyši. V Evropě v posledních 30 dnech kouřilo v průměru 28 procent mladých. Na Islandu to udělala jen desetina šestnáctiletých.
V Česku se loni do studie zapojilo 360 základních a středních škol. Odpovídalo v ní 3913 žáků devátých tříd a prvních ročníků. Průzkum se opakuje pravidelně od roku 1995 každé čtyři roky. Příští by se tedy měl konat v roce 2015.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Závislost na alkoholu - jak si s ní poradit?