Vliv Faltýnkova muže v Praze roste. Advokát z Přerova dělá pro Pražské služby a radí Krnáčové

Jiří Pšenička
21. 7. 2017 5:30
Původně přerovský advokát Květoslav Hlína se postupně stává důležitou figurou pražské politiky. Hlínovi, který dlouhá léta spolupracoval s 1. místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, se nejprve podařilo "uchytit" v resortu dopravy řízeném Danem Ťokem. Kromě toho spolupracuje již několik měsíců s pražským dopravním podnikem a je právním poradcem primátorky Adriany Krnáčové. Podle informací Aktuálně.cz začal pracovat také pro firmu Pražské služby.
Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek | Foto: DVTV

Praha - Ještě před několika měsíci jej v hlavním městě téměř nikdo neznal, teď se z něj pomalu stává nový fantom místní politiky, jehož vliv už mnozí začínají připodobňovat ke "kmotrům" z období primátora za ODS Pavla Béma, Romanu Janouškovi a Tomáši Hrdličkovi.

Řeč je o přerovském advokátu Květoslavu Hlínovi, dlouhá léta navázaném na 1. místopředsedu hnutí ANO a bývalého manažera Babišovy skupiny Agrofert Jaroslava Faltýnka. Teď se ukazuje, že "Faltýnkův" Hlína pracuje pro další z pražských městských firem - Pražské služby. Odpadářská firma, ze tří čtvrtin vlastněná hlavním městem, přitom tvrdí, že šlo pouze o jednorázovou zakázku, která má naprosto standardní parametry.

Hlínovi, jenž v minulosti poskytoval právní služby Babišovým firmám, se již dříve podařilo "uchytit" v resortu dopravy řízeném ministrem dopravy za ANO Danem Ťokem. Získal zakázky ve Správě železniční dopravní cesty, ve firmách kolem Českých drah loni se točil třeba i kolem dálničního mýta. Podle ministerských úředníků právě on sondoval možnost odkoupení části firmy Kapsch Telematic Services, která mýtný systém v Česku provozuje, českým státem.     

Zachránili Krnáčovou a vyplnili mocenský prostor

V pražské komunální politice začala Hlínova hvězda stoupat na začátku roku 2016. Přesně v době, kdy se Faltýnek osobně vložil do jednání o obnově rozklížené pražské koalice. Správně by tato jednání měl vést ministr obrany Martin Stropnický, šéf pražské organizace Babišova hnutí, ale ten údajně cítil střet zájmů kvůli svému synovi Matějovi, někdejšímu náměstkovi primátorky a nyní i předsedovi Strany zelených.

Adrianě Krnáčové, která dříve sváděla v hnutí ANO urputný boj s Babišovou dlouholetou přítelkyní Radmilou Kleslovou, nakonec Faltýnek zachránil primátorský řetěz a politička původem z Bratislavy to velmi ocenila. "Byla jsem za jeho pomoc vděčná. Jsem v politice nová, stále se každým dnem učím a on je politický matador," uvedla na konci loňského dubna Krnáčova na Faltýnkovu adresu.

Výsledkem toho všeho bylo raketové posílení Faltýnkova a Hlínova vlivu v hlavním městě. Neklamným důkazem bylo už odvolání šéfa pražského Dopravního podniku Jaroslava Ďuriše, k němuž došlo krátce po "slepení" staronové pražské koalice. Podle Ďurišova svědectví se na tomto odstřelu Hlína osobně podílel. Na místo Ďuriše následně přišel manažer s právnickým vzděláním Martin Gillar, Hlínův někdejší koncipient z advokátní kanceláře HSP & Partners.

Foto: Advokátní kancelář HSP

Květoslav Hlína letos získal od Dopravního podniku několik zakázek na poskytování právních služeb, jak to dosvědčuje i elektronický registr smluv. "Mám v právní povědomí doktora Hlíny velkou důvěru. Proto jsem požádal představenstvo - a rozhodovalo se o tom kolektivně - aby s ním byly uzavřena smlouva na právní poradenství. To je vše, co k tomu mohu říct," vysvětloval letos v květnu pro Aktuálně.cz sám Gillar, proč Dopravní podnik, stoprocentně ovládaný městem Prahou, poradenské zakázky s Hlínou bez soutěže uzavřel.

Parta, která si rozumí

O velké důvěře Gillara v advokáta Hlínu, kterou je prý třeba chápat, mluvil i Jaroslav Faltýnek letos v červnu, když se po opakovaných žádostech nakonec setkal s redaktorem Aktuálně.cz a celou věc se snažil obhájit. Druhý muž ANO za všemi výpady vůči Hlínovi (o němž mnozí tvrdí, že Gillara v Dopravním podniku ve skutečnosti řídí) vidí mnohé "elitní" pražské advokáty. Těm podle místopředsedy ANO vadí, že Hlína dělá ve veřejném sektoru za podstatně méně peněz než oni.

Argument o úspoře peněz měl Faltýnek také použít, když stále širší angažmá přerovského advokáta Hlíny osobně vysvětloval Andreji Babišovi (a to údajně v Hlínově doprovodu). Alespoň tak o tom hovoří vícero lidí z Babišova okolí, s nimiž redakce hovořila. Babiš se přesto měl vyjádřit kriticky v tom smyslu, že on si na ministerstvo financí žádné lidi spjaté s Agrofertem nevodil, aby nemohl být nařčen z dalšího střetu zájmů.

Zatím to ale nevypadá, že by celá záležitost snížila Faltýnkovu roli v hnutí ANO. Babiš za tohoto politického matadora, dříve dlouholetého člena ČSSD, momentálně nemá žádnou náhradu.

Květoslav Hlína se mezitím stal právním poradcem primátorky Adriany Krnáčové. Kontrakt za 100 tisíc korun uzavřel letos v březnu. Pro hlavní město už do loňského podzimu také řeší právní spory kolem Centra Nová Palmovka.

Nejde ale jen o pracovní kontakty. Viděn v těsné blízkosti primátorky byl Hlína, někdejší přerovský prokurátor, už na mnohých společenských a kulturních akcích (stejně jako další lidé z "Faltýnkovy skupiny"). Třeba také na večírku Pražské energetiky nebo též na akci z 29. června, kdy se v Brožíkově síni Staroměstské radnice sešla primátorka Krnáčová se zástupci pražské byznysové a akademické sféry.

Jen jednou a bez smlouvy

To, že Hlínova kancelář HSP & Partners získala kontrakt i v Pražských službách, je tak pouze další ze střípků této vztahové mozaiky.

Mluvčí Pražských služeb Radim Mana o Hlínově zakázce, která měla být dohodnuta už v únoru, hovoří jen jako o jednorázové akci v hodnotě "několika málo desítek tisíc korun". 

"Pražské služby nemají žádnou pracovní ani jinou smlouvou s HSP & Partners. Tato advokátní kancelář s Pražskými službami spolupracovala pouze jedinkrát, a to na vypracování jednoho posudku na konkrétní úkol zadaný představenstvem společnosti. Právě představenstvo výběr této kanceláře provedlo. Podmínky, za kterých kancelář zpracovala své stanovisko, byly naprosto standardní a zcela srovnatelné s jinými právními kancelářemi," uvádí mluvčí Pražských služeb.

Sám advokát Hlína o svých kontraktech ve veřejném sektoru mluvit nehodlá.  "Jako advokát jsem při své práci vůči svým klientům vázán mlčenlivostí," uvedl pro Aktuálně.cz v dubnu.

Nepřipustil ani, že by se dopouštěl neetického chování a těžil ze své známosti s Jaroslavem Faltýnkem. "Naše advokátní kancelář pracuje pro soukromé společnosti i pro firmy, kde koncovým vlastníkem je veřejná instituce. Nejsem si vědom žádného konfliktu zájmů. Pana Jaroslava Faltýnka znám pouze pracovně, a to už více let. Mimochodem, dodnes si vykáme a náš vztah byl vždy velmi profesionální," uvedl Hlína, jehož kancelář nyní sídlí v pražské obchodní galerii Myšák, ze které dříve hlavní město ovládal Roman Janoušek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy