Jan Palach 16. - 25. ledna 1969: Připomeňte si, jak to tehdy vypadalo

Jan Palach 16. - 25. ledna 1969: Připomeňte si, jak to tehdy vypadalo
Nejen v Praze, ale i po celém Československu se konala smuteční shromáždění, kde lidé vyjadřovali solidaritu s důvody, které Jana Palacha vedly k jeho činu.
V tunelu, který vede z Karlína na Žižkov.
18. ledna po 17 hodině zahájili dva studenti pod rampou Národního muzea v Praze ze solidarity s Palachovým činem hladovku. Záhy se k nim připojili další mladí lidé nejen v Praze ale i na dalších místech republiky, takže počet hladovkářů vzrostl na sedmdesát osob.
19. ledna 1969 v 15:30 Jan Palach zemřel.
Foto: Dagmar Hochová
Lucie Kalivodová
16. 1. 2011 8:00

Praha - Před 42 lety se před Národním muzeem, přesně ve 14.30, upálil student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jan Palach. Jaké byly dny 16. - 25. ledna 1969, se můžete podívat v následující fotogalerii, která je složena ze snímků předních československých fotografů. Knihu Jan Palach 16. - 25. 1. 1969 vydal Pražský dům fotografie ve spolupráci s nakladatelstvím Kant u příležitosti 40. výročí, tedy v roce 2009.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy