Praha - Vrchní soud v Praze potvrdil doživotí Michaelu Švábovi a jeho komplici Liboru Skopalíkovi v kauze gangu únosců a vyděračů. Trest 30 let vězení za dvě vraždy zůstal také Petru Klementovi. Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov si odpyká 20 let.
Zbývajícím třem obžalovaným soud tresty zmírnil na čtyři až osm let. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu. Skupina unášela do zahraničí bohaté české podnikatele, z nichž dva nepřežili.
"Jednali na základě předem domluveného plánu. Četnost trestné činnosti se blížila zaměstnaneckému poměru," uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Švábovi bylo podle něj zřejmé, že sám by na naplánovanou trestnou činnost nestačil, a proto založil zločineckou skupinu.
Šváb: Jako gang jsme nefungovali
Michael Šváb byl odsouzený s dalšími šesti lidmi za únosy a vydírání podnikatelů, z nichž dva nepřežili, ve čtvrtek před odvolacím Vrchním soudem v Praze odmítl tvrzení obžaloby, že dal dohromady gang.
Trestnou činnost z let 2011 až 2013 již dříve částečně přiznal, tvrdí ale, že jednotlivé akce prováděl vždy s jinými lidmi. Odmítá také organizování vražd. Městský soud uložil jemu a komplici Liboru Skopalíkovi v červenci doživotí. Zbylé tresty jsou od devíti do třiceti let. Žalobkyně v odvolacím jednání navrhla tresty přísnější.
Šváb: Nebyl to gang, spáchal jsem to s různými lidmi
Vrchní soud ve čtvrtek začal po středečním shrnutí kauzy se závěrečným proslovem odsouzených. Šváb tvrdí, že například mezi dvěma skutky uběhl více než rok a spáchal je vždy s jinými lidmi.
"Mezi tím, co jsem spáchal ve Španělsku, a než se stalo něco dalšího, uběhlo 16 měsíců," uvedl. Přiznal, že oběti vybíral a všechno zařídil, nebyla to ale podle něj činnost gangu, kterou si představuje jako častější.
Zpochybnil hlavně věrohodnost dalšího obžalovaného, expolicisty Daniela Dimitrova, odsouzeného na 20 let. Státní zastupitelství pro něj žádá uznání pozice spolupracujícího obviněného za to, že svou výpovědí pomohl gang rozkrýt.
"Řeklo se o něm, že byl policista a je rozumný, ale už se neříkalo, že byl od policie vyhozen a potom dostal trest za loupežné přepadení jako jediný z nás," dodal Šváb. Podle něj byla Dimitrovova výpověď účelová a vyšetřovatelé ji používali, jak se jim hodilo.
Šváb: Jeden ze zavražděných neplatil alimenty
Podobně se prý chová státní zastupitelství, které prý manipuluje s důkazy. Šváb například odmítl tvrzení o tom, že jeho skupina vydírala bohaté podnikatele. Jeden z nich, který únos nepřežil, prý nebyl movitý, ale maximálně středně bohatý, bydlel v zahrádkářské kolonii a údajně neplatil alimenty. "Žádné peníze neměl," dodal Šváb.
Městský soud udělil kromě trestů pro Švába, Skopalíka a Dimitrova ještě 30 let vězení Petru Klementovi za vykonání dvou vražd. Za podíl na únosech potrestal deseti roky Skopalíkova bratra Petra a po devíti letech dostali Miloslav Malík a Jiří Přeučil.
Žalobkyně vrchního státního zastupitelství Eva Prskavcová navrhla v odvolání další doživotí Klementovi. Pro Přeučila chce za aktivní podíl na vraždách 15 až 20 let a stejný trest navrhla Petru Skopalíkovi. Pro jeho bratra Libora chce zpřísnění v posouzení viny a u Malíka navrhuje rovněž přísnější trest a propadnutí majetku.
Ohledně Švába se státní zastupitelství neodvolalo, protože dostal nejpřísnější trest včetně toho, že se mu doba, kterou stráví ve věznici se zvýšenou ostrahou, nezapočítá do doby výkonu trestu, po níž může žádat o podmíněné propuštění. Nebude tak moct po 20 letech žádat o propuštění. Stejný verdikt žádá Prskavcová pro Klementa. Obhájci odsouzených navrhli většinou zrušení verdiktu a vrácení k novému projednání, zbylí zproštění obžaloby.
Ohledně usmrcení dvou podnikatelů svalovali vinu Klement a Dimitrov vzájemně na sebe. Byla to prý vždy shoda okolností, nikoliv naplánovaný čin. Šváb usmrcení označil jako omyl. Podle žalobců ale z důkazů vyplývá, že vraždy byly dopředu promyšlené. Vrah jednoho z podnikatelů dusil igelitem a pak ho ubil.