Jak se žije v ČT? Anketa pro zaměstnance přijde na statisíce

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
26. 11. 2014 10:59
Česká televize si najala experty na průzkumy o firemní kultuře. Chce zjistit, zda jsou zaměstnanci spokojení.
Foto: Česká televize

PrahaČeská televize si najala soukromou agenturu, aby zjistila, zda jsou její zaměstnanci v práci spokojení. Za sestavení dotazníku pro zhruba tři tisícovky pracovníků a jeho vyhodnocení televize zaplatí 300 tisíc korun.

Brožurku o šestadvaceti dotazech připravila agentura TNS Aisa, kterou ČT využívá například pro předvolební průzkumy nebo žebříčky popularity stran. Podle mluvčí televize Alžběty Plívové byla firma nejlepší z několika oslovených agentur, mimo jiné i proto, že má s průzkumy firemní kultury zkušenosti.

Souhlasím, nesouhlasím. Na co odpovídají zaměstnanci ČT?

  • Jsem hrdý/hrdá, že pracuji pro Českou televizi, a rád(a) o tom lidem říkám.
  • Podporuji směr, kterým se Česká televize ubírá, a věřím v něj.
  • Věřím v rozhodnutí České televize, jedná v souladu s tím, co říká.
  • V mém týmu rozhodnutí rychle přechází v činy.
  • Můj přímý nadřízený vytváří atmosféru otevřenosti a důvěry.

300 tisíc korun za dotazník pro zaměstnance přijde televizi jako adekvátní částka. "Vzhledem k tomu, že obdobná aktivita v ČT doposud nikdy neprobíhala a je pro další rozvoj veřejnoprávní televize stěžejní, to nevnímáme jako jakkoli neúměrné,“ uvedla Plívová.

Výsledkem průzkumu bude podle televize důkladná analýza, která "ukáže na slabší místa v rámci vnitřního chodu České televize i na potenciální problémy, které by měla řešit.“ Pokud si například zaměstnanci budou stěžovat na špatné pracovní podmínky, bude se je televize snažit zlepšit.

Výsledky ankety placené z veřejných peněz však nezveřejní. "Výzkum slouží interním potřebám České televize, seznámeni s jeho výsledky tak budou primárně zaměstnanci České televize,“ dodala mluvčí.

Oslovení experti na průzkumy veřejného mínění nechtějí bez dalších podrobností cenu komentovat, některým z nich se ale zdá i při zběžném pohledu vysoká.

"Samozřejmě záleží, jak podrobná bude analýza dat, ale takhle na první pohled se mi to zdá hodně. Největší náklady průzkumů většinou tvoří zajištění samotného dotazování, které tady prakticky odpadá,“ myslí si například analytička Centra pro výzkum veřejného mínění při Sociologickém ústavu AV ČR Naděžda Čadová.

Vše bude anonymní, slibuje ČT

Zaměstnanci veřejnoprávní televize mají v anketě odpovídat na otázky, zda jsou spokojení se svým nadřízeným, s prací v týmu nebo důvěřují vedení ČT. Součástí jsou i dotazy, jestli jsou zaměstnanci na stanici hrdí, zda by práci zde doporučili svým známým nebo zda jejich nejbližší kolegové pracují víc, než jejich pozice vyžaduje.

Vedení ujišťuje, že dotazník je zcela anonymní. Podle Plívové je to i jeden z důvodů, proč si na práci televize najala externí společnost. "Zapojení takové agentury totiž zaručuje zaměstnancům, že jejich hodnocení fungování České televize bude zcela anonymní a rovněž bude nezávisle zpracováno do konečných výsledků,“ dodala Plívová.

Podle informací deníku Aktuálně.cz se někteří ze zaměstnanců televize přesto o anonymitu obávají. Spolu s dotazníkem musí totiž odevzdat kartičku s unikátním heslem. Tu si sice zaměstnanci losují, ovšem jak sdělil zdroj z ČT, pouze v rámci jednotlivých oddělení. Vedení televize tak nemá šanci dopátrat se konkrétního člověka, teoreticky by ale mohlo zjistit, která oddělení jsou více či méně loajální.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy