Tlak v ČT začíná být neúnosný, stěžují si odbory

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
Aktualizováno 26. 2. 2014 19:50
Ředitel zpravodajství Šámal považuje odborářské prohlášení za "naprosto skandální".
Martin Veselovský a Daniela Drtinová.
Martin Veselovský a Daniela Drtinová. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Odboráři České televize se pustili do kritiky vlny odchodů z redakce zpravodajství. Za odchody Daniely Drtinové, Martina Veselovského a skupiny editorů podle nich může dlouhodobě napjatá situace, která v televizi panuje.

Ve svém oficiálním prohlášení to sdělil výkonný výbor Nezávislé odborové organizace ČT.

"V prostředí plném strachu, marnosti a beznaděje, kde jsou zaměstnanci i externí spolupracovníci mnohdy nuceni k neúnosné pracovní době, která jim znemožňuje elementární kontakt s rodinami, se nedá očekávat žádný profesní růst, tvůrčí invence ani spokojenost z vykonané práce. Není tedy divu, že z takového prostředí, kde převažuje demotivace, únava a pasivita, lidé utíkají," uvedli odboráři.

"Zpravodajský kanál opustili v poslední době tři editoři a dva moderátoři, a to na vlastní žádost a po standardní dohodě s vedením redakce. V ČT24 nyní pracují desítky erudovaných editorů i moderátorů," sdělila ČTK mluvčí ČT Alžběta Plívová. "Odborářské prohlášení považuji za naprosto skandální obsahem i formulacemi," doplnil ředitel zpravodajství Šámal.

Špatné pracovní podmínky mají podle odborářů také další vliv na zaměstnance. "Jistě není samo sebou, že se v posledních dvou letech rapidně zvýšila spotřeba antidepresiv indikovaných závodní lékařkou," stojí v dopise.

Z odchodu zaměstnanců viní odboráři především současný management televize v čele s ředitelem Petrem Dvořákem, ale také Radu ČT a platné zákony. "Jsme zklamáni důsledky řídicích metod, které předvádí management, do jehož působení jsme zpočátku vkládali nemalé naděje," tvrdí

Rada České televize se podle nich nechová jako kontrolní orgán, ale spíše jako obhájce managementu. "Na takový kontrolní orgán nemá nejmenší smysl se obracet s jakýmkoli podnětem či stížností," píší odboráři v dopise.

Na konci dopisu také vyzývají členové odborů zákonodárné sbory ke změně zákona o České televizi tak, "aby mediální rady nemohly být voleny na základě tajemných lobbisticko-politických obchodů, a tudíž z velké většiny nebyly složeny z poslušných loutek bez sebevědomí, morální integrity a bez odpovědnosti k veřejnému zájmu."

 

Právě se děje

před 58 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy