Praha - Zhruba třetinu pitné vody v domácnosti každý den doslova spláchneme do záchodu.
Organizátoři Světového dne toalet, který připadá na 19. listopadu, proto letošní "poctu záchodu" zaměřili více ekologicky.
"Každý člověk denně průměrně spotřebuje 22 litrů pitné vody na spláchnutí záchodu a většina lidí si tento fakt ani neuvědomuje," citovaly České noviny zakladatele Světové záchodkové organizace Jacka Simse. "Tento přístup 'spláchni a zapomeň' vytváří nový problém, kterému se musíme postavit," dodal Sims.
Jen několik hodin před Světovým dnem toalet vydali účastníci asijsko-tichomořské konference varování před tím, že kvůli klimatickým změnám by do roku 2080 mohla mít polovina lidí na světě nedostatek čisté vody. A mezivládní komise OSN pro klimatické změny už dříve konstatatovala, že do roku 2050 nebudou mít dostatek čisté vody dvě miliardy lidí.
Ze šesti litrů jen tři
Podle ochránců životního prostředí přitom existuje několik způsobů, jak vodou na toaletách šetřit. Tím nejzákladnějším je takzvané duální splachování, které umožňuje vypustit do mísy šest, nebo jen tři litry vody.
"Tímto systémem můžeme ušetřit až několik tisíc litrů vody ročně," uvádí se na stránkách www.zeleneuradovani.cz, které provozuje několik občanských sdružení.
Další relativně jednoduchou možností je instalace stop-tlačítka, které umožňuje přerušit splachování v libovolnou chvíli.
Splachování "šedou vodou"
Technicky složitějším řešením je využívání "šedé vody", což je označení pro odpadní vodu z umyvadel, dřezů, vany, myčky nebo pračky. Po přečištění například v kořenové čistírně se dá znovu použít třeba ke splachování nebo na zalévání zahrádky.
Takový systém funguje v dolnorakouském Gänserndorfu. V ekologickém sídlišti pro zhruba 80 obyvatel se kromě "šedé vody" využívá i dešťová voda. Jsou zde i kompostovací toalety, které nepotřebují vodu na splachování. Z kompostu se navíc může vyrábět bioplyn.
Miliardy lidí záchod nemají
Zatímco ve vyspělých státech se pitnou vodou dokonce splachuje, v chudých zemích žije podle odhadů asi 2,5 miliardy lidí - více než 40 procent populace - bez nejzákladnějšího sanitárního zařízení.
Každý rok kvůli nemocem z vody kontaminované lidskými výkaly zemřou dva miliony lidí, přičemž 90 procent z nich jsou děti, kterým ještě nebylo pět let.