Jak se dělá dobrá škola? Po seriálu Ochránce ukáže televize příklady, kde se to daří

Dominika Hejl Hromková Dominika Hejl Hromková
5. 9. 2023 18:11
České školy se mění. V některých už vyučování vůbec nevypadá tak, jak si na něj pamatují rodiče dnešních školáků. Pohled na moderní a inovativní výuku nabídne od středy divákům České televize desetidílný pořád Jak se dělá dobrá škola. Dokumentární cyklus vznikl jako protiklad k oceňovanému seriálu Ochránce s Lukášem Vaculíkem, který upozorňoval na problémy ve školském systému.

Základní škola Na Beránku v pražských Modřanech stojí na samém okraji zalesněné přírodní památky Modřanská rokle. Především se tu ale učí jinak, než co zažil režisér Jiří Havelka. Právě on je průvodcem desetidílného dokumentárního seriálu Jak se dělá dobrá škola.

Spolu s diváky v prvním dílu objevuje, že v Montessori škole Na Beránku děti nedostávají známky a v jedné třídě jsou spolu žáci ze tří ročníků. Starší děti pomáhají mladším a před začátkem školy si zpívají. 

Program ČT2 odvysílá první díl ve středu večer, ve 22 hodin. Předtím na prvním programu v hlavním vysílacím čase televize nasadí reprízu hraného seriálu Ochránce. Zatímco tento seriál s Lukášem Vaculíkem hledá chyby v českém vzdělávacím systému, dokument Jak se dělá dobrá škola naopak ukazuje pozitivní příklady. Oba seriály se vzájemně doplňují. 

Nový dokumentární cyklus ukáže na příkladech deseti základních a ​středních škol různé způsoby, jak naložit s reformou vzdělávání. Většina z vybraných jsou školy veřejné, nikoli soukromé.

Hlavním sdělením je, že neexistuje jen jeden model správné školy. Seriál tedy nepředstavuje deset nejlepších škol v zemi, ale zobrazuje trendy a změny v současném školství. "Důležité pro nás je, že jsou spokojení žáci, rodiče, zřizovatelé a pracovníci," představil kritéria výběru škol ředitel organizace EDUin Miroslav Hřebecký, který se na dokumentu podílel. 

Hned v prvním díle zaznívá, že alternativní vzdělávací program Montessori založený na rozvíjení dovedností a zkušeností, nikoli memorování, je vhodný pro všechny děti, ne však pro všechny rodiče. Seriál funguje jako celek, a pokud rodičům a učitelům nebude sympatický přístup jedné školy, může je zaujmout jiná. 

Hřebecký vyzdvihl poslední díl o základní škole ve vesnici Louňovice pod Blaníkem ve středních Čechách. Škola málem zanikla, nová ředitelka ji dokázala znovu nastartovat a přesvědčit rodiče z obce i okolí, že mají děti posílat právě k ní. Tento díl ČT odvysílá 2. listopadu. 

Havelka zažil největší překvapení na modřanské základní škole v prvním díle. "Když se řeklo Montessori, byl jsem do té doby plný předsudků. Tyto pocity ze mě postupně opadávaly," říká režisér komedie Vlastníci. V každém díle má k dispozici několik žáků, kteří ho školou provázejí. V dokumentu vystupují také učitelé a ředitelé. 

Podle ministra školství Mikuláše Beka ze STAN seriál ukazuje trendy, které chce jeho úřad finančně podporovat. "Veřejnost by mohla mít v poslední době dojem, že školství je akorát zaměřeno na hmotné statky, chce více peněz nebo se hádá, jestli má být více hudební nebo výtvarné výchovy. Já jsem moc rád, že tady vzniká něco, co ukazuje reálné fungování škol," řekl ministr při předpremiéře prvního dílu v pražském kině Přítomnost. 

Na pořad naváže také web ČT edu, kde zájemci najdou materiály a konkrétní tipy do hodin zaměřené například na wellbeing, badatelskou výuku či přínosy formativního hodnocení. Vznik seriálu podpořila Nadace České spořitelny. Každý díl má okolo 25 minut. 

Video: Trailer k seriálu Ochránce

Nové epizody Ochránce mají premiéru vždy v neděli večer na ČT1. | Video: Česká televize
 

Právě se děje

Další zprávy