Jak léčí nemocnice? Jižní Čechy to ví

Eliška Bártová, Ludvík Hradilek
4. 9. 2006 0:00
České Budějovice - Pacienti v jižních Čechách mohou porovnat, jak léčí jednotlivé nemocnice. Podobný žebříček zatím nezveřejnil žádný jiný kraj.
"Víme, v čem jsme dobří a v čem to tak ideální úplně není," říká ředitel nemocnice ve Strakonicích Tomáš Fiala.
"Víme, v čem jsme dobří a v čem to tak ideální úplně není," říká ředitel nemocnice ve Strakonicích Tomáš Fiala. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihočeský kraj předběhl ministerstvo zdravotnictví a data o kvalitě svých nemocnic zveřejnil a dal je pacientům k dispozici na internetu. Svým unikátním krokem se ale moc nechlubí, úředníci si nejsou jistí jeho dopady.

Zorientovat se ve složité změti diagnóz a čísel není pro laika jednoduché. Přesto obsáhlý seznam na webových stránkách www.zebricky.cz přináší důležité údaje. Především jako první v Česku dává srovnání jednotlivých nemocnic.

Dozvíme se tak například, kolik pacientů ve které ze sedmi jihočeských nemocnic léčili v uplynulém roce na jakou chorobu. Kolik pacientů zemřelo, zda byly komplikace či jak dlouho byli s danou diagnózou v nemocnici léčeni.

"Nechceme před občany nic tajit," vysvětluje hejtman kraje Jiří Zahradník (ODS), proč kraj data zveřejnil. "Hodně se mluvilo o tom, že to nelze zveřejňovat, tak jsme chtěli ukázat, že to lze."

Aby lidé věděli

Po zveřejňování údajů o kvalitě a ceně léčby volají odborníci už několik let. V současnosti probíhají dokonce dva soudní spory o právo na informace. Povinnost zveřejňovat zdravotnická data se snažil zakotvit do zákona i exministr Jozef Kubinyi.

Úspěšný ale nebyl nikdo z nich. Pojišťovny ani nemocnice, které data mají, je stále zveřejňovat nemusí. Lidé tak nemají žádnou možnost zjistit, jak kvalitně se v jednotlivých nemocnicích léčí.

Nemocnice ve Strakonicích
Nemocnice ve Strakonicích | Foto: Ludvík Hradilek

Nápad zveřejnit data alespoň o svých, krajských nemocnicích se zrodil v hlavách Jihočechů už v roce 2003, kdy přešla správa nemocnic na kraje.

"Primárně jsme chtěli, aby lidi věděli, co a kde v které nemocnici léčí a kolik pacientů ročně ošetří," říká náměstek hejtmana Vladimír Pavelka. Kraj zadal firmě Aksys, aby data, která nemocnice dávají pojišťovnám, zpracovala podle tzv. DRG (skupin diagnóz, které lze srovnávat).

Podle této metody plánuje nyní zveřejnit údaje o jednotlivých odděleních ministerských nemocnic i ministerstvo zdravotnictví.

"Je to nejlepší metoda, kterou lze použít," říká Pavel Vepřek, který se hodnocením kvality dlouhodobě zabývá. "Z těchto dat už lze vyčíst údaje o kvalitě jednotlivých zařízení."

Pacient se v datech sice moc nemůže orientovat, ale může se dotázat a bude mu to vysvětleno, říká Petr Pumpr.
Pacient se v datech sice moc nemůže orientovat, ale může se dotázat a bude mu to vysvětleno, říká Petr Pumpr. | Foto: Ludvík Hradilek

Data pro zasvěcené

Právě bývalý ředitel nemocnice v Písku a spolupracovník Vepřeka Petr Pumpr stál u zrodu hodnocení v Jihočeském kraji. Dnes řídí sdružení Jihočeské nemocnice a.s.

"Bylo nutné udělat první krok, který sice nevypadá moc zajímavě, ale je velmi důležitý. Zveřejnili jsme data," říká Pumpr. Zpracování takových údajů za rok přišlo kraj na zhruba 500 tisíc. "Nemocnice se tak poprvé mohou porovnat s ostatními. Pacient se v nich sice moc nemůže orientovat, ale může se dotázat a bude mu to vysvětleno."

Údaje by měly posloužit kraji k zásadní reformě nemocnic. Běžné zákroky jako třeba operace slepého střeva by mohla dělat všechna zařízení dál, ale náročnější zákroky by měla dělat jen zařízení, kde léčí kvalitně.

Zdá se, že se to daří. Jihočeské nemocnice se dohodly na tom, že se zruší oční oddělení v Táboře a v Jindřichově Hradci už dál nebudou mít kožní oddělení. V obou případech měla oddělení málo pacientů a dá se předpokládat, že péče nebyla tak dobrá jako v ostatních nemocnicích.

Nemocnice ve Strakonicích
Nemocnice ve Strakonicích | Foto: Ludvík Hradilek

Strakonická data

"Víme, v čem jsme dobří a v čem to tak ideální úplně není," říká ředitel nemocnice ve Strakonicích Tomáš Fiala. "Že je naše oční dobré, jsme si mysleli dávno a čísla nám potvrzují, že se můžeme srovnávat s daleko větší budějovickou nemocnicí."

Ne všechna data jsou ale pro Strakonickou nemocnici příznivá.

"Když jsem zjistil, jaká máme čísla u některých operací, šel jsem za primářem chirurgie a musel mi to vysvětlit," říká ředitel. "Většinou je příčina ve špatném vykazování diagnóz, ale některé zákroky bych raději předal těm, kteří to dělají lépe."

"Vidím, že u operace žlučníku máme hodně dlouhou dobu léčby," říká pří pohledu do počítače. "To je pro nemocnici drahé, proto mě to zajímá. Přitom nemáme tolik komplikovaných případů. Na to se zeptám primáře, proč to tak je."

Podle Fialy se díky těmto údajům budou nemocnice více snažit, aby správně vykazovaly data.

Naděje i pro pacienty

Do budoucna by firma Aksys, která data pro kraj zpracovává, chtěla nechat nezávislými odborníky v jednotlivých oborech sestavit žebříčky nemocnic, které by daly pacientům jasnou a přehlednou informaci o tom, kde a v jakém oboru jak dobře léčí.

"Pokud bychom něco takového udělali už teď, lidé by logicky chtěli pouze do nejlepších nemocnic," říká Pumpr. "Ty by to kapacitně nezvládaly. A hlavně by na tom ty dobré nemocnice v současném netržním prostředí byly bity. Pojišťovny by jim na nové pacienty nedaly peníze."

Podle Vepřeka je to signál, že současný systém financování je špatný. "Proto nikdo nechce jít do rizika a udělat srovnání kvality," říká Vepřek. "Doufám, že s nástupem nového ministra se to změní."

Na novou vládu čekají i Jihočeši. "Tím, že už data zveřejňujeme a sledujeme, jsme připraveni na dobu, kdy bude prostředí nastaveno tak, že budeme moci sami říci pacientům, kde je léčba nejkvalitnější," říká Pumpr. "Zatím chceme, aby vedení nemocnic samo po dobrém posoudilo, v čem jsou dobří a co by možná dělat neměli."

 

Právě se děje

Další zprávy