Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Českých Budějovic?

Domácí Domácí
21. 9. 2014 14:16
Deník Aktuálně.cz oslovil českobudějovické lídry kandidátek s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Radka Macha

Radek Mach (KDU–ČSL)

1) Co dělat pro to, aby se už neopakovaly velké protiromské demonstrace jako například minulý rok?
Velké "protiromské" demonstrace se budou opakovat v naší republice do té doby, dokud se nezbavíme nebezpečí dvou extrémních přístupů. Jde o pozitivní diskriminaci romského "etnika" na straně jedné a projevy nesnášenlivosti a "negativní diskriminace" na straně druhé. České Budějovice zde nejsou výjimkou. Naše statutární město musí již v zárodku oba extrémní přístupy eliminovat.
Opakování se dá snížit pouze neustálým monitorováním situace, hlídkováním městské a státní policie, důslednou komunikací s občany v nejvíce ohrožených lokalitách sídlišť a okamžitým řešením případných problémů a sebemenších, i malých konfliktů.
Nediskriminovat (ať pozitivně, či negativně), nýbrž integrovat do občanské společnosti. A nejlepším integračním nástrojem je rovnost přístupu a rovnost šancí. A to platí zejména pro zásady občanského soužití.

2) Jak zajistit, aby se v co nejkratší době postavil obchvat Českých Budějovic?
Obchvat města České Budějovice je prvořadou dopravní stavbou. Město může pomoci investorovi (státu) podporou urychleného přijetí potřebných územně plánovacích dokumentů, eventuálně při výkupech pozemků, a zejména neustálým tlakem na zodpovědné státní orgány. Město jako samospráva i ve své přenesené pravomoci musí napomáhat k vytváření širokého veřejného souhlasu.
Faktem je, že pro projekty obchvatu máme územní rozhodnutí. Kvalifikovaným odhadem lze dojít k číslu něco mezi 30 000 – 40 000 automobilů, které by se tak mohly vyhnout "centru". Naše město má, soudím, dobře zpracovaný Integrovaný plán organizace dopravy s výhledem do roku 2020. Dálnici D3 za pár let „za humny“ a R3 směrem do Rakouska snad bude v brzké době následovat.
Není na co čekat, je třeba začít konat – Budějovice čekaly dlouho.

3) Jaký je váš pohled na festival Město lidem? Podporoval/a byste ho finančně dál?
Každá podobná akce, která vzejde z iniciativy ne města, ale jeho občanů, má naši podporu. Konkrétně festival Město lidem přináší do centra města nové neokoukané a neotřelé kulturní a společenské aktivity. A takové město má podporovat i finančně, vždyť podobné akce jsou ze své podstaty nevýdělečné. Výše podpory záleží na konkrétní podobě a rozsahu festivalu a politickém rozhodnutí těch, kteří o výši prostředků rozhodují.
Bianko směnku na náš přístup k tomuto festivalu předem vystavit nemohu, ale tyto akce mají moji jednoznačnou podporu.


4) Jaká protipovodňová opatření byste učinil/a na ochranu města před povodněmi?
Všechna, na která bude mít město dostatek finančních prostředků. Ochrana života občanů a majetku má vždy naši prioritu.
Budeme se zasazovat o co nejlepší a naprosto "ruku v ruce" probíhající spolupráci s Povodím Vltavy, Státní plavební správou a energetickými společnostmi, přesněji řečeno všemi provozovateli na dotčených tocích. Protipovodňovým opatřením je kupříkladu i manipulační řád přehrad a vodních nádrží, hráze nebo prohloubení koryta. Opatření se nesmí stát tématem politického hašteření a hrátek. Předem znovu zdůrazňuji, že my se budeme ucházet vždy o souhlas občanů žijících v dotčené lokalitě, ať již navrhované řešení bude jakékoliv.

5) Jaký je váš recept na zastavení odlivu obyvatel města?
Tato otázka mi dává prostor poukázat na jev, kterým je tzv. suburbanizace, tj. přesun obyvatel do předměstí a s tím související zeštíhlení města.

Ano, „vlastní“ České Budějovice mají méně obyvatel, ale nejde o klasický odliv obyvatel města. Pokud se podíváme na seznam obcí a počty jejich obyvatel, které byly součástí našeho města, tak „metropolitní“ České Budějovice byly v roce 2011 domovem pro 105 807 osob. Srovnáno s údajem z roku 2001, kdy se obce začaly od nás „osamostatňovat", jde tedy o nárůst z tehdejších 97 339.
Příčinou tohoto jevu je např. změna životního stylu, trh se stavebními pozemky, životní prostředí atp. Zde jsou samozřejmě možnosti města omezené. Funkci města České Budějovice si představuji dále jako „metropolitní“. Postarat se o své obyvatele, o jejich životní úroveň a být zároveň vstřícný a komunikativní k lidem v okolí.
Osobně proti suburbanizaci ani proti samostatnosti našich přátelských, mnohdy přímo prostorově a stavebně souvisejících sousedů zbrojit ani bojovat nehodlám.

 

Právě se děje

Další zprávy