Brno/Hradec Králové - Těsně před svým odchodem do penze má ředitel finančního úřadu v Hradci Králové na svém kontě tučný úlovek. Podařilo se dopadnout ženu, která jeho úředníkům přinesla jeden a půl milionu korun jako úplatek.
Čtěte více: Nabídla milionový úplatek, policie ji chytla
Za svou kariéru zažil podobnou situaci podruhé, ovšem v prvním případě byl úplatkář u soudu osvobozen. Nebyl dostatek důkazů.
"Je třeba ohlásit takové případy okamžitě. Policie s nimi umí zacházet a důkazy zajistí," říká nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
A.cz: Jak zajistit, aby byl dostatek důkazů?
V první řadě je nutné kontaktovat policisty ještě před tím, než úplatek dotyčná osoba převezme. Pak se lze vyhnout situaci, že důkazy o korupci budou chybět a celá věc se odehraje na úrovni: tvrzení proti tvrzení.
A.cz: Co tedy dělat konkrétně?
Informaci o tom, že mi někdo nabídl úplatek, nebo ho po mně požaduje, je nutné hlásit okamžitě. Jedině tak se policie může se stěžovatelem dopředu domluvit a vytvořit podmínky, které povedou k dobrému vyšetření věci. Je pravdou, že to nelze vždy. Je to ale jediný způsob, jak případného viníka dopadnout a skutečně usvědčit.
A.cz: Když už se někdo odhodlá a na policii zajde, aby korupci zabránil. Jak ho policie ochrání před tím, aby nakonec nebyl stíhán on sám?
V silách policie je, aby schůzku mezi úplatkářem a upláceným podrobně sledovala a poté vyhodnotila, kdo koho uplácel a kdo je tím poctivým. Slouží ji k tomu například odposlechy. K usvědčení pachatele pak lze využít například i označených bankovek.
A.cz: Jak lze v České republice korupci stíhat a nakonec i trestat?
Slouží k tomu celkem tři paragrafy. Jde o trestné činy přijímání úplatků, podplácení a nepřímé úplatkářství. V prvním případě hrozí až osm let vězení. U toho, kdo úplatek dává, je to pět let.
Zbývá nepřímé úplatkářství. Tady jde o to, že někdo funguje jako prostředník a nějakou službu týkající se věci veřejného zájmu, tedy například nižší odvod daně, zajistí za pomoci další osoby.
To znamená, že takovou službu dohodne. Takovému prostředníkovi pak hrozí až dva roky.