Husák nedostal prověrku a končí v čele ochranné služby

Domácí ČTK Radek Nohl Domácí, ČTK, Radek Nohl
13. 11. 2012 16:21
Někdejšího policejního ředitele nahradí někdo z dvojice Komorous, Kehlar
Vladislav Husák.
Vladislav Husák. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalý policejní prezident Vladislav Husák skončil v čele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. Ve funkci ho prozatím nahradí jeho náměstek Jiří Komorous.

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel Husáka v pondělí z funkce ředitele odvolal, protože jeho bezpečnostní prověrka pozbyla platnosti, sdělila v úterý mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková.

Podle ní zůstal Husák na prezidiu, avšak na jiném místě. Jedná se tak o další rošádu s tímto kontroverzním čelným představitelem české policie.

Vladislav Husák je bývalým policejním prezidentem, do čela ochranné služby, která hlídá politiky a další ústavní činitele, nastoupil teprve letos v červenci.

"Bezpečnostní prověrka pozbyla platnosti 11. listopadu a já jsem ho včera večer odvolal z funkce. O prodloužení prověrky na stupeň tajné žádal, ale zatím ji nedostal," uvedl pro Aktuálně.cz náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel  "Pan Husák nesplňuje předpoklady pro výkon funkce," dodal.

Proč si Husák nepožádal o novou prověrku u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) včas, Kužel nevěděl. "Takové věci si musí každý hlídat sám. Zda je to diletantství, nebo zapomnětlivost, je otázka na něj," řekl ČTK. Zatím nedokázal říct, jakým způsobem se bude vybírat nový šéf a zda bude vypsáno výběrové řízení.

Vladislav Husák Aktuálně.cz řekl, že věří, že se do funkce vrátí, až bezpečnostní prověrku dostane. "Skutečnost je taková, že prověřování na NBÚ (Národní bezpečnostní úřad) ještě trvá a nebylo ukončeno," prohlásil Husák.

Kužel potvrdil, že by se Husák mohl vrátit, ale jisté to podle něj není. "Bývalý ředitel se může vrátit, ale zároveň není automatické, že se s novou prověrkou určitě vrátí. Nyní bude řadovým policistou na prezidiu a bude pracovat na úkolech, které jsem mu uložil," doplnil Kužel.

Dává mu však čas, aby se mohl vrátit. Pozici ředitele ochranné služby nebude policejní prezidium řešit do chvíle, než bude jasné, jestli Husák u NBÚ prošel. "Má šanci, protože nebyl odvolán kvůli tomu, že by pracoval špatně," řekl Kužel.

Vzestupy a pády Vladislava Husáka

U policie začal Husák pracovat v roce 1985. Poté, co vystudoval Policejní akademii v Praze, byl šéfem Obvodního ředitelství Praha 5.

V roce 2002 se stal náměstkem policejního prezidenta. A mezi roky 2005 až 2007 byl policejním prezidentem. V té době ho mimo jiné novináři přistihli, když jel z Prahy do Karlových Varů 190 kilometrů za hodinu.

Husák pak dobrovolně odevzdal řidičský průkaz a věnoval 10 tisíc korun na konto nadace Národ dětem. Po odchodu z prezidia nějakou dobu šéfoval cizinecké policii.

Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: ČTK

V roce 2011 se ale stal náměstkem policejního prezidenta Petra Lessyho. Svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o tom, že se v Obecním domě setkal s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Vedle nich tam měl být i exprimátor Pavel Bém.

Náměstek tvrdil, že šel kolem a jen se zastavil pozdravit své známé. Janoušek tam podle něho vůbec tehdy nebyl.

Lessy však rezignaci svého náměstka přijal až letos v březnu, když lobbista podle policie srazil v opilosti autem ženu. Nechtěl prý, aby byla policie v této kauze jakkoli zpochybňována, přestože podle policejního prezidenta nebylo sebemenší podezření, že Husák v posledních měsících s Janouškem komunikoval.

Husák ve svém prohlášení odmítl spojování svého odchodu s Janouškem či jeho incidentem.

 

Právě se děje

Další zprávy