Hraběte Salma nelze spojovat s udavači

Tomáš Fránek
19. 1. 2006 9:30
Brno/Olomouc   - O hraběti Hugo Salmovi není možné na pamětních deskách naznačovat, že měl vlastnosti německých válečných udavačů.

Historik Jiří Jaroš proto musí z pamětní desky v Doubravici nad Svitavou odstranit Salmovo jméno. Nařídil mu to Vrchní soudu v Olomouci.

Deska věnovaná dvěma odbojářům byla v Doubravici nad Svitavou instalována před dvěma a půl lety a je na ní nápis, že oba muži doplatili na nacistického udavače Alfreda Tugemanna, který byl "kriegerkameraden" Salma.

Hrabě Hugo Salm Alfreda Tugemanna během druhé světové války zaměstnával a podle historika Jiřího Jaroše, který se o nápis na pamětní desce umístěné na soukromém domě zasadil, byl šlechtic stejně jako Tugemann členem nacistického spolku Kriegerkameradenschaft.

O nápis se s historikem Jarošem přou Salmovy dcery. Podle nich byl jejich otec vážně nemocný a vůbec netušil, co Tugemann dělá a že udává nacistům.

Podle soudu Jaroš neprokázal, že Salmovo jméno mělo být na desce ve spojení s nacistickým udavačem uvedeno a nápis tak mohl neoprávněně naznačovat, že hrabě Salm měl stejné vlastnosti jako nacistický udavač.

Krajský soud v Brně už minulý rok v květnu nařídil, že jméno Salm musí z desky zmizet a historik Jaroš se měl dcerám hraběte Salma, Marii Elisabeth Salmové a Idě Schoellerové, písemně omluvit. Soud ale zamítl žádost o odškodnění ve výši dvě sta padesáti tisíc korun a veřejnou omluvu v tisku a Vrchní soud dnes zrušil i povinnost písemné omluvy.

Posouzení vztahu Hugo Salma jak k německým udavačům tak českým spoluobčanům navíc velmi těsně souvisí s jednou z největších restitučních kauz v zemi.

Salmovi se totiž už dlouhé roky snaží získat zpět rozsáhlý majetek na Blanensku. Majetek jim byl zabaven na základě Benešových dekretů. Podle rozhodnutí ministerstva vnitra z roku 2002 hrabě Hugo Salm nebyl československým občanem.

Ústavní soud ale toto rozhodnutí v srpnu zrušil a ministerstvo musí vydat nové rozhodnutí. Ústavní soudci uvedli, že nebyly posouzeny všechny důležité důkazy v celém případu. Soudci upozornili na svědectví, podle nichž Salm pomáhal za okupace spoluobčanům.

Zámek Rájec nad Svitavou
Zámek Rájec nad Svitavou | Foto: www.rajecjestrebi.cz

Pokud Hugo Salmovi přizná to, že v době svoji smrti v roce 1946 byl československým občanem, otevře se jeho potomkům cesta k majetku. Majetek, o který  Salmovi usilují, je rozsáhlý, tvoří jej 7000 hektarů pozemků a zámek v Rájci.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy