Kolik stojí neprokázané obvinění z týrání dcery. Nařčená soudkyně žádá 6 milionů

Jan Horák Jan Horák
6. 11. 2020 18:28
Litoměřická soudkyně Ivetta Hořejší čekala více než šest let na pravomocný verdikt ve své vlastní trestní kauze. Státní zástupkyně ji obžalovala kvůli tomu, že měla týrat svou dceru. Podle žalobkyně se dopustila i ublížení na zdraví. Verze státní zástupkyně se však nepotvrdila, soud Hořejší očistil. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, soudkyně kvůli tomu žádá odškodnění ve výši téměř 6 milionů korun.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

V lednu 2014 se soudkyně civilního úseku litoměřického okresního soudu Ivetta Hořejší sama octla na druhé straně zákona. Kriminalisté ji obvinili z týraní a ublížení na zdraví vlastní dcery. Soudkyně pak léta čekala na verdikt. V srpnu 2018 soud nejprve pravomocně konstatoval, že dívku netýrala. Letos v dubnu z ní pak s konečnou platností sňal i obžalobu z ublížení na zdraví.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, Hořejší za zátěž způsobenou střetem s policií a justicí žádá od státu kompenzaci. Podala kvůli tomu žalobu na ministerstvo spravedlnosti. "Žádá zaplacení nemajetkové újmy ve výši pět milionů a zaplacení majetkové újmy ve výši 987 tisíc korun," potvrdila Aktuálně.cz Marcela Pröllerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2, jenž žalobu vyřizuje.

Nemajetkovou újmou se rozumí třeba psychické trauma způsobené stíháním či poškození dobrého jména ve veřejném prostoru. Majetková újma znamená propad příjmů kvůli trestnímu řízení. Tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán soudkyni Hořejší po obvinění zprostil funkce v lednu 2015, soudit nemohla více než čtyři roky. Během tohoto období pobírala půl platu. Zbytek jí však stát doplatil po posledním pravomocném verdiktu automaticky.

Žaloba a další žádost na ministerstvo

Obvodní soud pro Prahu 2 obdržel minulý měsíc spis k trestní kauze Hořejší, aby měl pro své rozhodnutí kompletní podklady. První jednání nařídil na leden příštího roku. Hořejší podala žalobu na ministerstvo spravedlnosti poté, co resort její žádost o odškodnění odmítl. Kromě toho se však soudkyně podle zjištění Aktuálně.cz obrátila na ministerstvo minulý týden znovu, což je neobvyklý postup.

"Situace je skutečně taková, že věc je v současné době opět 'otevřená', zpracováváme nové stanovisko," potvrdila Aktuálně.cz Andrea Hořejší z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. Proč se soudkyně Hořejší peněz domáhá na resortu kromě žaloby i opětovnou žádostí, není jasné. "Po procesní stránce to tak je, ale blíže se nemohu vyjádřit. Nemám souhlas klienta," řekla Aktuálně.cz její advokátka Ladislava Chládková.

Kauza se spustila poté, co se s kriminalisty spojila Hořejší dcera. Dnes třicetiletou ženu měla soudkyně trýznit v letech 2008 až 2012, když žily společně. Údajně jí jednou vyhrožovala i nožem. Nejvážnější incident se odehrál roku 2013, tehdy už dívka žila samostatně. Při návštěvě jí měla soudkyně několikrát udeřit hlavou o zeď.

"Z obavy, že se poškozená (dcera) osamostatní, ji obžalovaná několikrát týdně verbálně napadala, nazývala spratkem, děvkou, ponižovala ji a zakazovala vztahy s muži. Ve styku s nimi ji omezovala uzamykáním v domě, vyvoláváním hádek, schováváním klíčů od vozu a výhrůžkami, že ji usmrtí psy," popsala v obžalobě státní zástupkyně Jitka Šamanová, co měla dívka prožívat se soudkyní ve společném bydlení.

Z ublížení na zdraví možný přestupek

V březnu 2018 Hořejší nejprve očistil Okresní soud v Mělníku. Obžalobu sice podporovaly znalecké posudky, za soudkyni se však postavili babička a děda údajně týrané dívky. V srpnu 2018 potvrdil nevinu v bodě týrání Krajský soud v Praze, mělnické instanci však nařídil znovu objasnit údajné ublížení na zdraví. V únoru 2019 ho soud vyhodnotil "jen" jako možný přestupek, ale po stížnosti žalobkyně znovu zasáhl krajský soud.

Poslední rozhodnutí padlo letos v dubnu. Mělnický soud znovu dospěl k závěru, že údajné ublížení na zdraví mohlo být nejvýš přestupkem. Státní zástupkyně Šamanová se proti tomuto závěru už neohradila, očištění Hořejší tak bylo pravomocné. Soudkyně žije v malé obci na západní hranici Kokořínska, přestupek tedy projednává mělnický městský úřad.

"Já se nemám proč obhajovat, já jsem nic nespáchala," poskytla už dříve ojedinělé vyjádření ke své kauze soudkyně Hořejší. Po pravomocném zproštění se vrátila do úřadu 29. dubna. Působí na civilním úseku litoměřického soudu, kde má na starosti opatrovací agendu. "Za období do 30. září vydala rozhodnutí ve zhruba 200 věcech," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně litoměřického soudu Martina Lorencová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy