Ministerstvo usiluje o zproštění funkce litoměřické soudkyně

ČTK ČTK
7. 3. 2014 11:30
Soudkyně Ivetta Hořejší čelí obvinění z týrání své dcery.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo spravedlnosti zahájilo řízení o dočasném zproštění funkce s litoměřickou soudkyní Ivettou Hořejší. 

Soudkyně čelí obvinění z dlouholetého týrání své dcery, v případě prokázání viny jí hrozí až osm let vězení.

Svou dceru ústně i fyzicky napadala

Na případ Hořejší upozornil v lednu Český rozhlas - Radiožurnál. Podle něj se na policii obrátila čtyřiadvacetiletá dcera soudkyně, která údajně po napadení matkou skončila v péči lékařů s otřesem mozku a pohmožděninami.

Hořejší prý dívku opakovaně ústně i fyzicky napadala již od roku 2008, policisté ji obvinili z týrání osoby žijící ve společném obydlí a z ublížení na zdraví.

Ministerstvo spravedlnosti čekalo se zahájením řízení o dočasném zproštění výkonu funkce na vyřešení stížnosti, kterou si Hořejší podala proti svému obvinění.

"Soudkyni Hořejší v pátek ministerstvo odeslalo rozhodnutí o zahájení řízení, neboť státní zástupce její stížnost zamítl," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Třetí kauza litoměřických soudců

Podle zákona o soudech a soudcích může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce mimo jiné soudce, který je trestně stíhán, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění soudce dostává polovinu svého platu.

Případ Hořejší je už třetí kauzou údajných prohřešků litoměřických soudců za posledních několik let.

V roce 2005 byl obviněn soudce Josef Knotek z toho, že chtěl s dalšími lidmi zahladit dopravní nehodu bývalého soudce Nejvyššího soudu. Kvůli neprůkaznosti odposlechů ale soud nakonec obžalované osvobodil.

V roce 2011 policie obvinila opět Knotka a také soudce Ladislava Jelínka z přijímání úplatku a zneužití pravomoci, protože údajně za úplatu ovlivňovali kauzy. Jejich případ projednává jičínský okresní soud.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Británie se omluvila za opomíjení padlých příslušníků jiných ras

Británie se omluvila za nedostatečné připomínání asi 350 tisíc černošských a asijských padlých vojáků bojujících za britské impérium ve světových válkách. Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem jejich přehlížení patrně byl "všudypřítomný rasismus", říká zpráva, kterou nechala zpracovat Komise Společenství pro válečné hroby (CWGC).

Nezávislé vyšetřování dospělo k závěru, že stovky tisíc obětí z 1. světové války většinou z Afriky a Blízkého východu nebyly připomínány jménem, nebo nebyly připomínány vůbec.

CWGC usiluje o to, aby se na všechny padlé vojáky v obou světových válkách vzpomínalo stejně - bez ohledu na hodnost, náboženství nebo rasu. Britský ministr obrany Ben Wallace dnes v parlamentu řekl, že není pochyb o tom, že předsudky sehrály svou roli v některých selháních Imperiální komise pro válečné hroby, která byla předchůdkyní CWGC.

"Jménem Komise Společenství pro válečné hroby a vlády, tehdy i dnes, se chci omluvit," řekl Wallace. Vyjádřil také "hlubokou lítost", že náprava situace trvala tak dlouho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy