Policie obvinila soudkyni z toho, že léta týrala dceru

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 1. 2014 7:19
Obviněnou je litoměřická soudkyně Ivetta Hořejší.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Litoměřice - Kriminalisté obvinili soudkyni litoměřického soudu Ivettu Hořejší. Podezřívají ji, že týrala svoji dceru. Podle policie ji opakovaně verbálně i fyzicky napadala a ponižovala ji. Zjistil to Český rozhlas - Radiožurnál.

Soudkyně se k případu nechce vyjadřovat. Vzkázala to přes svou advokátku Ladislavu Chládkovou.

Na policii se obrátila přímo dcera soudkyně, které je nyní 24 let. Tvrdí, že ji vloni v srpnu její vlastní matka napadla a ona skončila s otřesem mozku a pohmožděninami v péči lékařů. Dívka se z matčina chování podle svých slov dosud nevzpamatovala a musí se léčit u psychiatra.

"Je to pro mě hodně těžké, ale vím, že je to tak správně, že jsem to měla udělat už dávno, a nemusela jsem mít následky, které teď mám," řekla rozhlasu Eliška Hořejší. Soudkyně podle policie dceru Elišku opakovaně napadala ústně i fyzicky od roku 2008.

"Bylo zahájeno stíhání 54leté ženy, která je obviněna z týrání osoby žijící ve společném obydlí a přečinu ublížení na zdraví. Ženě hrozí trest odnětí svobody v délce dvou až osmi let," oznámila Radiožurnálu policejní mluvčí Jana Dětská.

Policie nechtěla oficiálně potvrdit, zda se jedná o soudkyni, ale ministerstvo spravedlnosti již uvedlo, že si vyžádalo spis. "Pokud by skutečnosti byly závažné, může dojít k zahájení správního řízení s danou soudkyní o dočasném zproštění funkce," řekl rozhlasu mluvčí ministerstva Robert Schuster.

Případ Hořejší je už třetí kauzou údajných prohřešků litoměřických soudců za posledních několik let. V roce 2005 byl obviněn soudce Josef Knotek z toho, že prý chtěl s dalšími lidmi zahladit dopravní nehodu bývalého soudce Nejvyššího soudu. Kvůli neprůkaznosti odposlechů ale soud nakonec obžalované osvobodil.

V roce 2011 policie obvinila opět Knotka a také soudce Ladislava Jelínka z přijímání úplatku a zneužití pravomocí. Za úplatu prý dvojice soudců ovlivňovala kauzy. Letos bylo ale soudní projednávání kauzy odročeno na neurčito. Dva z obžalovaných totiž nemají advokáta, jeden z obhájců podal námitku kvůli údajné podjatosti státního zastupitelství a z líčení se omluvil jeden svědek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy