HN: Byl soudce v KSČ? Do toho vám nic není, řekl soud

Domácí Domácí
15. 12. 2008 16:01
Právník chtěl údaje o komunistické minulosti soudce. Nedostal je

Praha - Do minulosti soudců nikomu nic není.

Hospodářské noviny přinesly v pondělí zprávu o čerstvém verdiktu pražského soudu, nejspíš první svého druhu. Kdo za totality byl nebo nebyl v komunistické straně, je podle soudu citlivý osobní údaj. Musí proto zůstat tajný.

Diskusi o tom, jestli rozkrývat minulost soudců, otevřel pražský právník Tomáš Pecina.

Byl soudce v KSČ? Citlivý údaj

Pecina chtěl od ministerstva spravedlnosti získat informace o minulosti některých soudců. Ale neuspěl. Když se spor právníka a úřadu dostal k městskému pražskému soudu, ten prohlásil, že to není možné.

"Jde víc o politiku. Domníváme se, že právo požadování této informace neumožňuje," citují Hospodářské noviny soudce Ladislava Hejtmánka z pražského městského soudu. 

List přitom upozorňuje, že některé údaje o soudcích by mohly být víc než zajímavé. Lidé by se mohli dozvědět, že byl jejich soudce za totality členem KSČ a že se jeho členství dodnes promítá do jeho rozsudků.

Podle Hospodářských novin totiž v Česku stále soudí nejméně sedmnáct lidí, kteří vynesli politické rozsudky.

Kdo v Česku soudí? Žena, která potrestala disidenty

Například soudce František Mašata poslal v roce 1986 na dva a půl roku do vězení bagristu státních lesů jen za to, že dělník sprostě nadával na komunisty. Mašata dodnes vynáší rozsudky u soudu v Ústí nad Labem.

Na to, že by se mělo upozorňovat na případnou komunistickou minulost soudců, už jednou vyřkl i Ústavní soud . Bylo to v souvislosti s případem soudkyně, která zažalovala novinářku za to, že popsala, jak soudkyně v 80. letech potrestala disidenty. Soudkyně případ prohrála.

Právník Pecina se proto snažil soud přesvědčit, že by bylo dobré mít možnost vidět životopisy všech více než tří tisíc soudců v Česku například na webech soudů. To už je dnes možné například u ústavních soudců. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ale nelze tyto osobní údaje bez výslovného souhlasu osob shromažďovat.

Komunistickou minulost má 714 ze 3 tisíc soudců

Rozsudek pražského městského soudu ale nemusí být podle Hospodářských novin konečný. Tomáš Pecina je totiž rozhodnutý podat proti němu stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Spoléhá na to, že když ústavní soudci před rokem posuzovali podobný spor, postavili se za co největší otevřenost soudců.

Podle informací listu si před třemi lety nechalo ministerstvo bývalé členy KSČ mezi soudci spočítat. Zjistilo, že jich byla přibližně čtvrtina - 714 z více než tří tisíc soudců.

 

 

Právě se děje

Další zprávy