Hluboké výstřihy a sandály končí. Ministr je zakázal

Pavel Baroch
27. 7. 2010 10:47
Ministr Pavel Drobil vydal pokyn pro podřízené, jak se mají oblékat do práce
Na ministerstvu životního prostředí mají návod, jak chodit slušně oblečen. Takto ne, výstřihům, které ruší úředníky, je konec
Na ministerstvu životního prostředí mají návod, jak chodit slušně oblečen. Takto ne, výstřihům, které ruší úředníky, je konec | Foto: bleskově.cz

Praha - Pracovníci ministerstva životního prostředí dostali od svého nového nejvyššího nadřízeného Pavla Drobila návod, jak se mají oblékat do práce.

Napříště nesmí například chodit v obyčejném tričku a sandálech, muži musí mít košili s kravatou a ženy halenku.

"Nelze používat sandály, sportovní či domácí obuv, šortky, trička, oděv deklarující příslušnost k určitému hnutí či kultuře apod.," uvádí se ve směrnici, jedné z prvních, kterou ministr vydal, kterou má Aktuálně.cz v dispozici.

"Jsme státní úřad a tomu by měla odpovídat i úroveň oblečení," vysvětlila Aktuálně.cz Drobilovo pár dní staré nařízení ředitelka odboru vnějších vztahů Ilona Chalupská.

Bývalý dlouholetý zaměstnanec ministerstva Daniel Vondrouš uvedl, že pravidla pro oblékání se řešila za několika předchozích ministrů. "Vždycky to nakonec bylo zamítnuto jako nadměrná byrokracie. A řeklo se, že stačí obecná pravidla státních zaměstnanců, že mají chodit slušně oblečení," řekl Aktuálně.cz Vondrouš.

Drobilův dress code

Požadavek k oblečení zaměstnanců ministerstva

Vážená paní kolegyně, vážený pane kolego,

z pověření ředitele úřadu ministerstva Vám touto cestou tlumočím pokyn pana ministra, aby s okamžitou účinností všichni zaměstnanci ministerstva při výkonu práce dbali, v souladu s etickým kodexem ministerstva, na používání důstojného oblečení (tj. u mužů minimálně uzavřená společenská obuv, dlouhé kalhoty, košile a kravata, u žen minimálně společenská obuv, sukně přiměřené délky či kalhoty a halenka; nelze používat sandály,  sportovní či domácí obuv, šortky, trička, oděv deklarující příslušnost k učitému hnutí či kultuře apod.). V tomto smyslu je připravována též příslušná aktualizace pracovního řádu ministerstva.

Výše uvedený pokyn sdělte, prosím, obratem všem zaměstnancům Vámi řízeného útvaru a zajistěte jeho dodržování.

Výstřih znepokojoval kolegy

Vzpomněl si na případ, kdy se takzvaný dress code řešil kvůli jedné zaměstnankyni s výrazným dekoltem.

"Nosila tak hluboký výstřih, že tím znepokojovala účastníky ministerských porad. Jenže stanovit hloubku výstřihu není možné. Skončilo to tak, že to nakonec sama vzdala," poznamenal Vondrouš.

Nemůžu do práce, nemám halenku

Některé zaměstnance nové nařízení zaskočilo. "Najednou jsem zjistila, že nemám v čem jít do práce, protože halenku prostě nemám," řekla Aktuálně.cz jedna z úřednic.

Někdejší ředitel jednoho z ministerských odborů uvedl, že běžně úředníci a referenti chodili do práce běžně například v džínách a tričku s límečkem.

"Když bylo velké horko, měl jsem i kraťasy, sandály a obyčejné tričko. Ale jakmile jsem šel na jednání, převlékl jsem se do obleku, který mi visel ve skříni," řekl někdejší ředitel, který si nepřál být jmenován, protože je stále zaměstnancem resortu.

Kraťasy a sandály byly výjimečné

Někdejší ředitel odboru uvedl, že kraťasy a obyčejné tričko vídával u zaměstnanců ministerstva jen výjimečně. "A rozhodně se nechodilo v keckách," dodal.

Bývalý dlouholetý zaměstnanec resortu Daniel Vondrouš uvedl, že hodně volné oblečení se nosilo zkraje 90. let, kdy se fungování ministerstva teprve utvářelo.

V posledních letech ovšem podle Vondrouše nikdo nenosil například tričko s názvem některého ekologického hnutí, jak to nově zapovídá nařízení ministra Pavla Drobila.

 

Právě se děje

Další zprávy