Jak utratit 4 miliardy za tři dny? Na zateplení škol

Pavel Baroch
24. 7. 2010 21:14
Obce si bleskurychle rozebraly peníze z programu Zelená úsporám
Zateplená školka v Humpolci.
Zateplená školka v Humpolci. | Foto: SFŽP

Praha - Stačily tři dny a radnice si rozebraly čtyři miliardy korun, které byly určeny z programu Zelená úsporám na zateplení školek, škol, domovů pro seniory nebo obecní úřady.

Obce si o peníze mohly žádat od brzkého pondělního rána. "Ve čtvrtek ráno už žádosti překročily čtyři miliardy a teď jsme na částce čtyři a půl miliardy korun," řekla Aktuálně.cz v pátek odpoledne Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí, který program spravuje.

O tom, že se Zelená úsporám otevře mimořádně i pro obce, rozhodla ještě před volbami tehdejší ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Do té doby mohly z balíku bezmála dvaceti miliard mohli získávat peníze na zateplování nebo výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění jen majitelé rodinných domů, činžáků či paneláků.

Foto: Pavel Baroch

Šest miliard, pak škrtání

Ačkoli pro obce jsou z programu Zelená úsporám určeny čtyři miliardy, státní fond bude přijímat žádosti až do výše šesti miliard korun.

"Žádosti bereme do šesti miliard, ale rozdělíme jen čtyři. Některé žádosti totiž nesplní podmínky a nebudou schváleny," vysvětlila mluvčí ekologického fondu Lenka Brandtová.

Které ze stovek žádostí nakonec příspěvek na zateplení škol nebo domovů pro důchodce nedostanou, se rozhodne v následujících měsících.

Peníze z prodeje "čistého" klimatu

Česko financuje zateplování domů a výměnu starých kotlů za ekologické vytápění z peněz, které získá prodejem takzvaných emisních kreditů. 

Foto: MŽP

Díky tomu, že bez potíží splní Kjótký protokol o snižování skleníkových plynů, může ušetřené emise prodat zemím, které mají s dodržením svých mezinárodních závazků naopak potíže.

Utržené peníze, které nejvíce pocházejí od japonských zájemců, ovšem musí Česko použít na další snižování svých skleníkových plynů, tedy například na energetické úspory v domácnostech.

Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil zatím nepředpokládá, že by v programu Zelená úsporám dělal nějaké změny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy