reklama
 
 

Jak utratit 4 miliardy za tři dny? Na zateplení škol

24. 7. 2010 21:14
Obce si bleskurychle rozebraly peníze z programu Zelená úsporám

Praha - Stačily tři dny a radnice si rozebraly čtyři miliardy korun, které byly určeny z programu Zelená úsporám na zateplení školek, škol, domovů pro seniory nebo obecní úřady.

Obce si o peníze mohly žádat od brzkého pondělního rána. "Ve čtvrtek ráno už žádosti překročily čtyři miliardy a teď jsme na částce čtyři a půl miliardy korun," řekla Aktuálně.cz v pátek odpoledne Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí, který program spravuje.

O tom, že se Zelená úsporám otevře mimořádně i pro obce, rozhodla ještě před volbami tehdejší ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Do té doby mohly z balíku bezmála dvaceti miliard mohli získávat peníze na zateplování nebo výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění jen majitelé rodinných domů, činžáků či paneláků.

Šest miliard, pak škrtání

Ačkoli pro obce jsou z programu Zelená úsporám určeny čtyři miliardy, státní fond bude přijímat žádosti až do výše šesti miliard korun.

"Žádosti bereme do šesti miliard, ale rozdělíme jen čtyři. Některé žádosti totiž nesplní podmínky a nebudou schváleny," vysvětlila mluvčí ekologického fondu Lenka Brandtová.

Které ze stovek žádostí nakonec příspěvek na zateplení škol nebo domovů pro důchodce nedostanou, se rozhodne v následujících měsících.

Peníze z prodeje "čistého" klimatu

Česko financuje zateplování domů a výměnu starých kotlů za ekologické vytápění z peněz, které získá prodejem takzvaných emisních kreditů. 

Díky tomu, že bez potíží splní Kjótký protokol o snižování skleníkových plynů, může ušetřené emise prodat zemím, které mají s dodržením svých mezinárodních závazků naopak potíže.

Utržené peníze, které nejvíce pocházejí od japonských zájemců, ovšem musí Česko použít na další snižování svých skleníkových plynů, tedy například na energetické úspory v domácnostech.

Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil zatím nepředpokládá, že by v programu Zelená úsporám dělal nějaké změny.

autor: Pavel Baroch | 24. 7. 2010 21:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama