Hledá se ropa. Zn. v okrese Břeclav

Tomáš Fránek
4. 2. 2006 0:00
Brno/Praha - Polská Geofyzika Krakov může začít hledat ropu a zemní plyn v přírodní rezervaci Pouzdřanská step na Břeclavsku. Uvnitř: INFOGRAFIKA.
Pouzdřanská step
Pouzdřanská step | Foto: Aktuálně.cz

Firma totiž dostala výjimku od vlády.

Pro přírodní rezervace obecně platí velmi přísný režim, který například reguluje pohyb osob a automobilů v těchto oblastech.

A výjimku může udělit jenom vláda; ta žádosti polské společnosti, která dělá průzkum pro Moravské naftové doly, vyhověla.

Chodit po vyznačených stezkách

Úřady výjimku pro geologické práce v rezervaci zdůvodňují přísnými podmínkami, za kterých byla udělena.

Infobox

DÁLE SI K TOMUTO TÉMATU PŘEČTĚTE:

Pouzdřanská step totiž patří mezi nejvzácnější přírodní lokality na jihu Moravy. Je to oblast, která je podobná americkým prériím a africkým savanám. Je součástí pásu stepí táhnoucího se od Mongolska až do střední Evropy.

Podle Jarmily Krebsové z ministerstva životního prostředí musí firma splnit pět podmínek. Geologové budou mít například na průzkum čas pouze do konce března.

"Musí s týdenním předstihem informovat zástupce CHKO Pálava o zahájení a ukončení prací. Jejich vozidla se musí pohybovat jenom po vyznačených cestách. A nesmí vstupovat na území s výskytem rostliny Pelyněk Pančičův," vypočítává Krebsová.

Další zásobárny: Pálava a Beskydy

Seismická měření polských geologů mají určit, zda se v lokalitě nacházejí využitelné zásoby ropy nebo zemního plynu.

Průzkum je přitom první fází celého procesu, který trvá několik let. Odborníci odhadují, že úspěšnost průzkumných prací je asi dvacetiprocentní.

Foto: Tomáš Daněk

Na jihu Moravy není průzkum Pouzdřanské stepi prvním případem, kdy firmy hledají ropu nebo zemní plyn v chráněných oblastech. Minulý rok skončily průzkumné vrty v Chráněné krajinné oblasti Pálava. Moravské naftové doly Hodonín při průzkumném vrtu nenašly tak bohaté ložisko plynu, aby se jim vyplatilo zahájit těžbu.

Plyn a ropu hledají odborné firmy také v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Tam správa oblasti souhlasila s průzkumnými pracemi, pokud se však objeví vydatná ložiska, těžbu už ochranáři nebudou chtít povolit.

Lukrativní byznys

Těžba ropy a zemního plynu je v tuzemsku - i přes to, že jde jenom o velmi malou část spotřeby - velmi lukrativním byznysem.

Dominantní společnost, kterou jsou Moravské naftové doly, za rok 2004 vydělala miliardu a půl. Celkem v předminulém roce vytěžila 345 811 metrů krychlových ropy.

Pouzdřanská step.
Pouzdřanská step. | Foto: Aktuálně.cz

Moravská ropa je velmi kvalitní, na rozdíl třeba od ruské ropy neobsahuje prakticky žádnou síru. Prodává se za cenu odvozenou od světových cen ropy Brent.

Nová ložiska ropy a zemního plynu proto firmy hledají na jihu a východě Moravy.

Jenom na Břeclavsku se dělal minulý rok průzkum na obecních i soukromých pozemcích u Břeclavi na celkové rozloze čtyřicet osm kilometrů čtverečních. Ropu a plyn hledají firmy také na Uherskohradišťsku. Obce proti průzkumu i proti těžbě neprotestují, firmy totiž odvádějí peníze do obecních pokladen.

Lidé na Břeclavsku si ale stěžovali, že geologové vstoupili bez povolení na soukromé pozemky a těžkými nákladními auty rozjezdili pole.

"Mému švagrovi nic neřekli a nejenom že nám louku rozjezdili těžkými auty, ale do země zapíchávali nějaké kolíky a podivné dráty," uvedla v břeclavských novinách Nový život Jindřiška Pyskatá z Lanžhota. Podobně se počínání geologů nelíbilo lidem v Beskydech.

Foto: Tomáš Daněk

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy