Lékař o vedrech: Pijte často, ale na pivo zapomeňte

Domácí Domácí
25. 8. 2011 13:20
Kardiolog Miloslav Špaček odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz
MUDr. Miloslav Špaček
MUDr. Miloslav Špaček | Foto: Kateřina Vítková

Praha - Pravidelný pitný režim, to je hlavní povinnost, kterou musí lidé v době tropických teplot dodržet, radí MUDr. Miloslav Špaček z kardiologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

Doporučené množství tekutin na den je přitom individuální. "Běžně u zdravých lidí se doporučuje minimální příjem tekutin 2 litry za den, avšak při zvýšené fyzické námaze se může příjem zdvojnásobit," vysvětluje lékař.

Jedno je však jasné, kdo nechce riskovat, měl by zapomenout na alkoholické nápoje, ty jsou podle Miloslava Špačka za daného počasí naprosto nevhodné.  

Teploměr se v prvních dnech pracovního týdne vyšplhal až ke 35 °C. Jen v Praze zaznamenala záchranná služba desítky cévních, mozkových i jiných případů. Ohroženi jsou nejvíce starší lidé a jedinci se zhoršeným zdravím, především kardiaci.

Vysoké teploty zatěžují hlavně srdce. Lékaři proto radí ho chránit. Důležité je zabránit vyčerpání, dehydrataci a přehřátí. Při vysoké vlhkosti vzduchu a dusném ovzduší by ohrožení lidé neměli v poledních hodinách vůbec vycházet ven. Vzdušná vlhkost totiž zabraňuje odpařování, a tělo se tak více přehřívá.

Mezi příznaky vyčerpání z horka patří zejména bolesti hlavy, zrychlené a mělké dýchání, silné pocení nebo vlhká a studená pokožka. Doprovázet ho mohou i svalové křeče, zimnice nebo závratě.


 

Právě se děje

Další zprávy