Heparinový vrah odškodné obětem nezaplatí, nemá z čeho

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 6. 2008 17:30
Český vězeň si vydělá asi šest tisíc korun
Petr Zelenka
Petr Zelenka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pozůstalí po obětech heparinového vraha nemají velkou šanci, že dostanou zaplacené odškodnění, které jim minulý týden definitivně přiřkl odvolací soud.

Odškodnění pro rodiny sedmi zavražděných pacientů a deseti osob, u kterých se o to Petr Zelenka pokusil, se vyšplhalo přes dva a půl milionu korun. I když bude Zelenka ve vězení pracovat, výdělky jsou příliš nízké a po odečtení nákladů na samotné věznění nezbyde téměř nic.

"Pokud v tom nebudou bránit nějaké zdravotní důvody, bude tento odsouzený pracovat. V obou věznicích, kam míří doživotně odsouzení - ve Valdicích i na Mírově - možnost pracovat je," řekl Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Jeho slova potvrdil i generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula.

Výdělek vězňů se ale pohybuje okolo pěti, šesti tisíc. Z toho se odečtou náklady státu na pobyt za mřížemi a pak teprve přicházejí na řadu další závazky nebo dluhy. Vězni nakonec musí zbýt minimálně čtrnáct procent z výplaty na kapesné.

Nepřehlédněte:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Ani samotní poškození si velké naděje nedělají. "Jedině pokud by měl nějaký majetek, tak je možné na něj uvalit exekuci," říká právní zástupce jedné z pozůstalých rodin Jaroslav Ortman. Stejně tak je podle něj možné exekuovat majetek, který by Zelenka získal například dědictvím nebo podobnou cestou.

Na splacení odškodnění má navíc Zelenka jen deset let. Pak už bude nárok poškozených rodin promlčený.

Bižuterie ve Valdicích nebo nábytek na Mírově

Kde si Zelenka odpyká svůj doživotní trest není zatím jasné. Vězeňská služba o tom teprve rozhodne. V úvahu přicházejí dvě možnosti - Valdice a Mírov.

Jakou právci by tam Zelenka mohl dostat? Ve Valdicích se specializují hlavně na výrobu bižuterie. Na Mírově vyrábějí nábytek.

"U doživotně odsouzených je uplatnění v práci horší, protože nemohou opustit areál věznice a platí pro ně i další přísnější pravidla. Práce přímo na cele zase nepřináší velký výdělek," říká Luděk Kula.

Právě ve Valdicích, kde "sedí" největší část lidí odsouzených na doživotí, dosahují vězni podle Kuly rekordních výdělků. "Ti, kteří se opravdu hodně snaží si vydělají i šestnáct tisíc korun."

V českých věznicích teď pracuje asi šedesát procent odsouzených. Vězeňská služba chce toto číslo zvýšit na šedesát pět procent. "Možnost zaměstnat odsouzené mimo areály věznic využíváme maximálně. Teď je potřeba zlepšit výrobní prostory ve věznicích," říká Kula.

"Je mýtus, že vězni nechtějí pracovat. Naopak. Devadesát procent jich o to velmi stojí."

 

Právě se děje

Další zprávy