Praha - Na Cenu Václava Havla za lidská práva jsou nominováni běloruský aktivista Ales Bjaljacki, Asociace mladých gruzínských právníků a čínská Síť na obranu práv. Do užšího výběru je v pondělí v Praze z 27 podaných kandidatur vybrala mezinárodní komise.
Chce tak vyzdvihnout jejich úsilí o dodržování lidských práv. Kdo ze tří nominovaných vůbec poprvé udílenou cenu obdrží, bude známé 30. září.
Cena Václava Havla za lidská práva nahrazuje cenu lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Ve výběrové komisi zasedl předseda Jean-Claude Mignon, zástupci Knihovny Václava Havla a Nadace Charty 77.
"Finalisty jsem vybrali takřka jednomyslně," podotkl Mignon. Je velmi rád, že je cena pojmenována po zesnulém prezidentovi. "Byl to člověk mimořádných kvalit, odvážný, charismatický a současně prostý," uvedl Mignon s odkazem na jeho aktivity před pádem komunismu i poté, co se stal hlavou státu.
Cena má "konkurovat" Sacharovovi
V komisi byl i zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch. "Měli jsme s Havlem velkou zkušenost se zakládáním cen. Cítil jsem povinnost po jeho smrti založit cenu s jeho jménem," uvedl Janouch.
Cena má ambici v evropském měřítku být srovnatelná s nynější Sacharovovou cenou, kterou uděluje Evropský parlament již více než 20 let.
Budoucí laureáti Havlovy ceny budou kromě diplomu a trofeje dostávat také odměnu ve výši 60.000 eur (asi 1,5 milionu korun). Z toho 30.000 eur dá český stát a po 15.000 Parlamentní shromáždění RE a Knihovna Václava Havla s Nadací Charty 77.
V současnosti existují i další ocenění pojmenovaná po Havlovi. Jsou to Cena Václava Havla za tvůrčí disent, kterou uděluje Human Right Foundation, a Cena Václava Havla za přínos občanské společnosti.