Hasiči na Štědrý den zasahovali u čtyř desítek požárů

ČTK ČTK
25. 12. 2022 11:17
Hasiči na Štědrý den zasahovali u čtyř desítek požárů

Hasiči v Česku na Štědrý den zasahovali u 45 požárů, loni jich bylo 52. Nikdo při nich nezemřel, sedm lidí se zranilo. Předběžná škoda je 30,4 milionu korun, což je výrazně více než v předchozích letech. Důvodem je zejména požár zemědělské haly se senem a stroji Klášterci u Vimperku, který podle odhadů způsobil škodu 25 milionů korun. V neděli o tom informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková.

Nejvíce požárů bylo v sobotu v Praze, hasiči jich tam zaznamenali sedm. Pouze jeden ale přímo souvisel s Vánocemi. Večer hořel v rodinném domě v Božejovické ulici vánoční strom. Příčinou byla neopatrnost při používání prskavky. "Plameny zničily stromek, podlahu, část okenního rámu a vánoční dárky. Zplodiny hoření poškodily malbu stěn a stropu v obývacím pokoji domu," sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Škoda je odhadnuta na dva miliony korun. Čtyři lidi museli ošetřit záchranáři.

Ve Středočeském kraji bylo požárů šest, v jižních Čechách pět, v Ústeckém kraji a na Vysočině shodně čtyři. Naopak ve Zlínském kraji hořelo pouze jednou. Požár v bytovém domě v Jablůnce na Vsetínsku podle předběžných odhadů způsobil škodu za jeden milion korun. Nikdo při něm neutrpěl zranění.

Dohromady měli hasiči o Štědrém dnu 370 výjezdů, nejvíce za posledních pět let. Výrazně přibylo zejména takzvaných technických zásahů, kterých bylo 236. V Brně-Chrlicích se pravděpodobně pod tíhou tajícího sněhu propadla střecha, pod kterou byly zaparkované obytné vozy. Po dohodě se statikem ji hasiči stabilizovali, a zabránili tak její destrukci. Mráz a tající sníh poškodil také střechu budovy ubytovny v Karlových Varech, hasiči ji provizorně zakryli. Sníh ze střechy odklízeli i v Moravské Třebové, kde promáčel stropy bytu.

 

Právě se děje

Další zprávy