Voda po povodních klesla, obce sčítají škody. Jdou do desítek milionů korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2018 19:33
Zdroj foto: Krimi-Plzeň Zdroj foto: Krimi-Plzeň
Nejdramatičtější byla situace ve středních Čechách na Berounsku a na Příbramsku.
Auta i domy pod vodou. Na Plzeňsku udeřily bleskové povodně | Video: Krimi-Plzeň

Praha - Čtvrteční bouřky s přívalovými dešti v několika krajích způsobily hlavně ve středních Čechách škody za desítky milionů. Během pátku se situace uklidňovala. V nejpostiženějších obcích - Zaječově na Berounsku a Obecnici a Trhových Dušníkách na Příbramsku - v pátek uklízeli a sčítali napáchané škody. Vpodvečer platil první; nejnižší povodňový stupeň už jen na čtyřech místech v republice, nově se naň dostala Berounka ve Zbečně na Rakovnicku a Skalice ve Varvažově na Písecku.

Středočeští hasiči přes den pomáhali s likvidací škod, odčerpávali třeba vodu ze sklepů rodinných domů. Podle mluvčí Vladimíry Kerekové tyto činnosti zvládaly místní dobrovolné jednotky. "Nyní již v souvislosti s povodněmi nezasahujeme," řekla před 17:30.

V Zaječově byli ve čtvrtek večer obyvatelé od Jalového potoka připraveni na evakuaci, ale nakonec nebyla nutná. V obci se rozvodnily dva potoky, voda tam zničila chodníky a dešťovou kanalizaci, škody dosáhnou několika milionů korun.

V Zaječově sčítají škody po náhlé povodni. Tak zlé to ale nebylo, říkají obyvatelé | Video: Tomáš Cetkovský
V celé vesnici Kotovice na jihu Plzeňska bylo půl metru vody.
V celé vesnici Kotovice na jihu Plzeňska bylo půl metru vody. | Foto: HZS PK

Blesková povodeň v Obecnici způsobila škody asi za deset milionů. Voda podemlela dva mosty, obecní a krajský. Obecní most bude třeba zbourat. V pátek byl problém s pitnou vodou, lidé pro ni museli k cisternám. V Berouně dosáhla Litavka druhého stupně povodňové aktivity ve 2:10, k ránu začala klesat.

Pásmo bouřek a silných srážek se přehnalo i Jihočeským krajem. Hasiči vyjížděli přibližně k 50 událostem, šlo převážně o čerpání vody nebo odstraňování popadaných stromů. Říčka Smutná dosáhla během dne v Ratajích druhého povodňového stupně, ovšem do večera klesla na normální stav.

V Zaječově na Berounsku se rozvodnily řeky. V Čenkově na Příbramsku se uvažovalo o evakuaci domova seniorů, to nakonec ale nebylo potřeba. | Video: Aktu.cz

Odpoledne překročila první stupeň povodňové aktivity hladina řeky Skalice ve Varvažově na Písecku, Podle předpovědi hydrologů ale tok více kulminovat nebude. Tomáš Vlasák z českobudějovického hydrometeorologického ústavu odpoledne řekl, že nelze předpokládat, že by voda v jihočeských tocích ještě někde stoupala. V nejbližších dnech by mělo být podle něj počasí bez srážek.

V Karlovarském kraji zůstaly ještě v pátek večer uzavřené některé silnice na Chebsku. Po čtvrtečních bouřkách se podařilo během dne zprůjezdnit téměř všechny uzavřené úseky. Zavřený ale zůstal hraniční přechod ve Vojtanově a železniční trať na Luby. Silničáři během dne zprovoznili silnice v Povodí, křižovatku u Dolních Niv a u Velkého Luhu mezi Skalnou a Plesnou nebo zaplavený úsek v osadě Mlýnek. Také energetici obnovili dodávky elektřiny přerušené rovněž hlavně na Chebsku.

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Vodu ze sklepů, objektů a studní čerpali v pátek také hasiči v Plzeňském kraji. Odpoledne se ovšem podařilo obnovit provoz na železniční trati mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku, který se ve čtvrtek zastavil po silných deštích.

Pojišťovny zaznamenaly po bouřkách zatím stovky škod v řádu milionů korun, vyplývá z ankety ČTK. S oznamováním škod klienti teprve začínají, pojišťovny proto očekávají, že v dalších dnech se budou čísla zvyšovat.

Výstraha před nízkým nebezpečím bouřek platí od dnešního poledne do 21:00 pro Plzeňský a Jihočeský kraj a jihozápad Středočeského kraje. Později večer budou bouřky ustávat. Přívalový déšť může ve zmíněných regionech ojediněle zatopit níže položená místa nebo sklepy.

Kvůli silným bouřkám se na Chebsku rozvodnily potoky:

Potok v obci Plesná na Chebsku se po bouřkách rozvodnil | Video: Miroslav Neuschl
 

Právě se děje

Další zprávy