reklama
 
 

Hamáček napsal Babišovi, že návrh rozpočtu není realistický. Podle ODS žije ve sci-fi

Aktualizováno 5. 8. 2019 13:48
Předseda ČSSD Jan Hamáček napsal kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nynější návrh není podle Hamáčka "realistický" a kvůli chybějícím penězům v kapitolách ministerstev patřících sociální demokracii neodpovídá vládnímu programu. Navzdory tomu Hamáček doufá v dohodu. Opoziční ODS navyšování výdajů i plánovaný 40miliardový schodek kritizuje.

Ministři ČSSD nepodpořili už v červnu navrhované limity rozpočtových výdajů, hlasování ve vládě se zdrželi. Minulý týden špičky sociální demokracie oznámily, že jejich ministerstvům chybí přes 20 miliard korun.

Ve stejném duchu se nese i dopis, který má ČTK k dispozici. Babiš vzkázal už dřív ministrům menšího koaličního partnera, že by měli šetřit a že ČSSD má ve své genetické výbavě heslo někdejšího sociálnědemokratického premiéra Vladimíry Špidly o tom, že "zdroje jsou".

O požadavcích má vyjednávat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Už varovala před prohloubením navrhovaného 40miliardového schodku na 62 miliard korun, což je podle ní nepřijatelné.

Hamáček to tak ale nevidí. Věří tomu, že ministerstvo financí je schopné dodatečné peníze najít. "Jsem ale přesvědčen, že je ve svém odhadu příjmů státního rozpočtu příliš konzervativní a opatrné, optimističtější a realističtější predikce hospodářského růstu v příštím roce by znamenala další miliardy, které v návrhu rozpočtu zbytečně škrtá," napsal ve více než dvoustránkovém dopisu.

Podle Hamáčka může být ohrožena bezpečnost lidí i digitalizace

Hamáček také soudí, že ministerstvo vyčlenilo zbytečně moc peněz na správu státního dluhu. Píše navíc opět o bankovní dani, kterou ale Babiš odmítá, o rušení daňových výjimek a o určení hraniční částky pro odpisy automobilů.

Hamáček se obává toho, že pokud by byl rozpočet schválen v navrhované podobě, mohla by být ohrožena bezpečnost obyvatel, zavádění digitalizace veřejné správy i boj se suchem. Ministerstvo práce a sociálních věcí by podle něho nemělo dost peněz na různé sociální služby a ministerstvu zahraničí by chyběly peníze třeba na pomoc v oblastech, které jsou zdrojem migrace do Evropy. "Může to zásadně oslabit naši pozici při odmítání kvót na přerozdělování uprchlíků, které chtějí některé státy opět zavádět," varoval předseda ČSSD.

"Současný návrh rozpočtu na rok 2020 považuji za naprosto nerealistický, ale věřím, že budeme schopni najít cestu, jak dostát našim slibům a závazkům," napsal v závěru Hamáček. Babiš minulý týden uvedl, že čas na dohodu je do 30. září, kdy musí vláda doručit návrh rozpočtu do sněmovny.

Ideální rozpočet podle ČSSD by znamenal armagedon

Opozice naopak další požadavky sociálních demokratů na navyšování výdajů kritizuje. "Jan Hamáček a celá ČSSD žijí podle obsahu dopisu adresovanému premiérovi v nějakém podivném rozpočtovém science fiction, ve kterém lze donekonečna utrácet peníze, které nejsou," reagoval na dopis poslanec ODS Jan Skopeček. 

Podotkl, že návrh rozpočtu na příští rok počítá s navýšením výdajů oproti letošku o více než 90 miliard korun, ale ČSSD to stále nestačí. "Ideální rozpočet podle ČSSD by tak musel znamenat rozpočtový a daňový armagedon, který opravdu není v zájmu České republiky."

Souhlasí, že rozpočet je nerealistický, ale v jiném smyslu, než o tom mluví ČSSD. "Návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard je vzhledem k ekonomickému růstu a nízké nezaměstnanosti skutečně nerealistický. Vláda měla začít vnímat realitu už dávno a předkládat rozpočty vyrovnané. To bychom ale nesměli mít na ministerstvu financí nemehla z hnutí ANO, která nejsou přes slušný ekonomický růst a rekordně nízkou nezaměstnanost schopna už roky připravit a Poslanecké sněmovně předložit vyrovnaný rozpočet," dodal Skopeček.

autoři: ČTK, Domácí | 5. 8. 2019 7:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama