Hamáček má dvě krajské nominace na předsedu ČSSD, Petříček jednu

ČTK ČTK
20. 3. 2021 18:21
Po dnešních šesti krajských konferencích ČSSD má současný předseda strany Jan Hamáček dvě nominace do čela sociálních demokratů, jeho vyzyvatel, ministr zahraničí Tomáš Petříček jednu. Delegáti v dalších krajích zatím nerozhodli. Vládní ČSSD bude mít volební sjezd 9. až 10. dubna. Sociální demokraté se dnes v krajích zabývali také tvorbou kandidátek do sněmovních voleb a vybírali svá vedení.
Ministři Jan Hamáček a Tomáš Petříček jasně pojmenovali současné chování Ruska vůči Česku jako snahu zasahovat do našich záležitostí.
Ministři Jan Hamáček a Tomáš Petříček jasně pojmenovali současné chování Ruska vůči Česku jako snahu zasahovat do našich záležitostí. | Foto: Facebook Jana Hamáčka

Hamáček má nominaci na předsedu strany od delegátů z Vysočiny a Olomouckého kraje. Petříček uspěl v Karlovarském kraji. Jihočeská ČSSD o nominaci Hamáčka dnes hlasovala, ale neschválila ji. Do čela strany nedoporučili dosud nikoho ani sociální demokraté v Ústeckém a Pardubickém kraji. Konference se kvůli epidemické situaci konaly on-line.

Krajským šéfem v Karlovarském kraji zůstal Tomáš Svoboda, starosta Kynšperku nad Ohří. Stal se také lídrem krajské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Na Vysočině povede sociální demokraty do voleb poslanec Jiří Běhounek.

V jižních Čechách bude v čele kandidátky poslanec Ondřej Veselý, funkci předsedy krajské organizace obhájil na další dva roky Václav Valhoda. Součástí konference byla podle něho i debata o účasti sociální demokracie v současné vládě společně s hnutím ANO, žádné usnesení k tomu ale přijato nebylo.

Funkci předsedy krajské organizace ČSSD v Olomouckém kraji po deseti letech opouští bývalý poslanec a někdejší náměstek olomouckého hejtmana Jiří Zemánek. Nahradí ho místostarosta Kostelce na Hané na Prostějovsku a dosavadní dlouholetý krajský místopředseda Ladislav Hynek. Stal se také lídrem krajské kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny.

Předsedou ČSSD v Ústeckém kraji se stal Radek Scherfer. Organizace byla dosud bez předsedy, řídil ji její místopředseda Marcel Běhounek. Lídr pro podzimní volby v Ústeckém kraji ale znám není, kvůli nominaci se setká v nejbližších dnech krajské předsednictvo.

V Pardubickém kraji zvolili delegáti do svého čela na další dvouleté období opět předsedu poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojku. Byl jediným kandidátem. Lídrem kandidátky pro říjnové sněmovní volby bude v kraji odborářka Alena Šírová. V minulosti vedla odbory v podniku ETA Hlinsko, nyní je předsedkyní ČMKOS v Pardubickém kraji.

V neděli je plánována krajská konference ČSSD v Plzeňském kraji. Zbývajících sedm konferencí by se mělo uskutečnit v příštím týdnu.

ČSSD kvůli covidu-19 loni posunula volební sjezd z ledna na 9. a 10. dubna. Epidemie však ani v tomto termínu neumožní uspořádat ho prezenčně v Hradci Králové, takže vedení tento týden ohlásilo on-line variantu. Funkci předsedy ČSSD chce obhajovat současný šéf strany a vicepremiér Jan Hamáček, kterého plánuje vyzvat místopředseda a šéf diplomacie Tomáš Petříček. Na lídra by mohl kandidovat také jihomoravský předseda ČSSD Břetislav Štefan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy