reklama
 
 

Grygar udělil 'pomýlencům' anticenu Bludný balvan

30. 3. 2012 21:20
Jedna z laureátek například propaguje škodlivé hledění do Slunce jako léčivé

Praha - Čeští skeptikové v pátek opět udělovali Bludné balvany, za "blátivé myšlení" rozdali šest těchto anticen. Zaměřili se vesměs na léčitelství, ale i na údajně ekologické zemědělství či odhalování nejrůznějších světových spiknutí.

Negativní cenu tak získalo například léčivé hledění do Slunce a prosazování grafologie do pedagogické praxe. Ceny za Český klub skeptiků Sisyfos předával v plně obsazené posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy astrofyzik Jiří Grygar v roli vyslance strašlivého Sisyfa.

"Ti lidé jsou čím dál tím důmyslnější při vymýšlení nejrůznějších nesmyslů, takže nominací máme čím dál více," řekl Grygar. Letos jich bylo 112, což je vůbec nejvíc za historii Bludných balvanů. "Je to jako se Sisyfem, když ten balvan vykutálíme někam nahoru, tak se nám zase skulí zpátky a to blátivé myšlení se rozšiřuje," posteskl si.

Protože ale neexistuje žádná cesta právního postihu těchto lidí, tak jsou Bludné balvany jedinou možností, jak alespoň na nejkřiklavější případy veřejnost upozornit, dodal.

19letá laureátka: Děkuji za reklamu, nová kniha půjde na dračku

Jedna z laureátek Bludného balvanu devatenáctiletá Karolína Loskotová propaguje přímé hledění do Slunce, protože to prý zlepší zrak a odblokuje mozek. "Díváte-li se dlouho přímo do Slunce, k poškození oka dojít nemůže," tvrdí na webu. Pro Bludný balvan si nepřišla. Vzkázala, že děkuje za reklamu, od které si slibuje, že její nová kniha půjde na dračku.

Iniciativním prosazováním grafologie do pedagogické praxe si Bludný balvan vysloužil Ivan Bertl. Z písma prý vyčte, zda je pisatel introvert či extrovert, pod stresem nebo vyrovnaný a jak se uplatní v pedagogické praxi. Bertl o grafologii vydal mnoho knih a učebnic.

Laureát Bartoš: Skrzě mě útočíte na prezidenta Klause

Odhalováním různých spiknutí, zvláště pak vysokofrekvenčního aktivního polárního výzkumného programu HAARP či americké CIA a izraelského Mossadu zaujal komitét server Freeglobe.cz a jeho tým pod vedením novináře Adama B. Bartoše, který jako jediný převzal Bludný balvan osobně.

Také on poděkoval za reklamu a navíc skeptiky obvinil, že skrze něj útočí na prezidenta Václava Klause. Za jeden z textů o "pravdoláskařích" si totiž Bartoš vysloužil prezidentovu pochvalu.

Bartoš kromě článků o HAARP, což by měl být vojenský program schopný například vyvolat přírodní katastrofu typu tsunami či zemětřesení, píše i články kritické k Evropské unii nebo zaměřené na židovství. Kvůli jednomu údajně antisemitskému textu byl tento měsíc i před soudem, ten ho nepravomocně osvobodil.

Známými nositeli výroční ceny Českého klubu skeptiků jsou například americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, zpěvák Karel Gott, astrologové Antonín Baudyš junior a Antonín Baudyš senior, který byl ministrem obrany, švýcarský spisovatel a záhadolog Erich Däniken nebo biotronik Tomáš Pfeiffer.

autor: ČTK | 30. 3. 2012 21:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama