Místo medu obilí, třetina ryby je voda. Jak se falšuje jídlo

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Štěpán Plaček SZPI, Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
20. 4. 2015 14:20
Falšované potraviny z pultů českých obchodů nemizí. Naopak. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni našli o bezmála pět procent víc nevyhovujících šarží potravin než v roce 2013.

Praha - Místo skutečného kakaa drcené skořápky, místo medu sladká hmota z obilovin. Falšované potraviny z pultů českých obchodů nemizí. Naopak. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni našli o zhruba pět procent víc nevyhovujících šarží potravin než v předchozím roce. Výrobcům a obchodníkům kvůli tomu udělili pokuty ve výši sto milionů korun.

„Největší problémy byly tradičně 
u vína, čokolády a medu,“ shrnul výsledky práce inspektorátu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). U čokolády a cukrovinek podle něj kontrolou neprošlo 68 prověřovaných šarží, podobně dopadly kontroly medu. U vína nevyhovovalo 44 procent šarží.

Vinu na tom podle ministra nesou hlavně velké obchodní řetězce, protože tlačí na cenu. Podle šéfa Agrární komory Miroslava Tomana už se dokonce objevily i případy, kdy řetězec hrozil dodavateli vyřazením produktu ze sortimentu, pokud nepřestane na obalu uvádět některé údaje. „Šlo přitom o data povinná, která výrobce ze zákona uvádět musí,“ podotkl Toman.

Kontroly se proto podle ministra ještě prohloubí. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce k tomu dostane nové kompetence a od poloviny tohoto roku také zaměstnance,“ řekl Jurečka. Tým inspektorů, který doposud čítal 421 lidí, podle něj posílí desítky nových pracovníků.

Závadné potraviny totiž mohou v krajních případech způsobit zdravotní problémy. „Kromě toho mají negativní dopad na ekonomiku státu i celé Evropské unie. Další země totiž mohou kvůli jednomu nekvalitnímu produktu zablokovat dovoz potravin z celé Evropy,“ uzavřel Jurečka.

Které potraviny se falšují nejčastěji a jak, si přečtěte v grafice.

Ryby

  • Do ryb se přidává voda a aditivní látky, které potom mají za úkol přidanou vodu v rybím mase udržet. Vodu výrobci do ryb přidávají proto, aby byly ryby těžší, a tedy i dražší. Inspektoři zaznamenali i maso s obsahem 30 % dodané vody.
  • Rybí maso s přidanou vodou se ale během vaření rozpadá a ztrácí přirozenou strukturu. Proto se rybí maso nastavené vodou prodává hlavně ve formě rybích prstů, kde tyto změny nejsou tolik zřejmé. Maso pak při smažení výrazně prská.
  • Vodu pomáhají ve struktuře masa udržet polyfosfáty. V některých výrobcích našli inspektoři vyšší než povolené množství těchto látek. Polyfosfáty přitom mohou způsobit problémy při výživě malých dětí – vážou na sebe vápník, který je důležitý pro zdravý rozvoj zubů. 
  • Zaměňují se dražší druhy ryb za levnější nebo ryby lovené v mořích za ryby z farmářských chovů.
 

Právě se děje

Další zprávy