Červenka obecná patří mezi 15 nejběžnějších ptáků na území Česka. I přesto tohoto „všedního“ ptáka Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2016. I července hrozí od lidí řada nebezpečí – například protihlukové stěny nebo prosklené zastávky hromadné dopravy.
Červenka je menší než vrabec, je olivově hnědá, se světlejší spodinou a výraznou rezavě červenou náprsenkou. Ve zbarvení se sameček od samičky neliší, ale mladí ptáci nemají červenou náprsenku.
Všímavý pozorovatel spatří samotářskou červenku ve stinných lesích, okolo zarostlých břehů řek i v městských parcích či udržovaných zahradách. Důležitý je pro červenku hustý porost a křoví v okolí.
Červenka obecná, částečně tažný druh, obývá většinu Evropy. Jižní hranice rozšíření je severozápadní Afrika a Malá Asie. Na severu ji najdeme od Irska až po Sibiř. Evropská populace se odhaduje na 43 milionů párů, v Česku se odhaduje v počtu 0,5 až milion párů.
Potravou jsou červenkám zejména drobní bezobratlí, v létě a na podzim též různé plody rostlin a bobule.
Nezdá se to na první pohled, ale červenky jsou velcí rváči. Dokonce každá desátá dospělá červenka končí svůj život na následky soubojů. A boje nejsou jen výsadou samečků. Kromě doby hnízdění má každá červenka, bez ohledu na pohlaví, své vlastní teritorium, které urputně brání před všemi příslušníky svého druhu a často i před ostatními ptáky. Jako signál k útoku přitom slouží právě červená náprsenka protivníka.
Samice červenky staví hnízdo zpravidla na zemi nebo v zemních polodutinách. Zde snáší 4 až 7 vajec, na kterých sedí asi 14 dní. Samec během této doby samičku krmí. Mláďata v hnízdě zůstávají asi 15 dní a poté je ještě asi týden jejich rodiče krmí.
V poslední době se objevuje stále víc prosklených zastávek, často velice nebezpečných – zastávky jsou u země, kde ptáci často létají, a nezřídka je těsně vedle park, vodní tok či jen skupina keřů, což jsou pro ptáky oázy v okolní betonové šedi. Prosklená zastávka na takovém místě je pak smrtelnou pastí. Celkově se odhaduje, že na světě ročně zahyne jedna miliarda ptáků po nárazu do skleněných ploch.
Zdroje: Česká společnost ornitologická | Thinkstock | Wikimedia