Gott a Bohdalová dělali volební kampaň na hraně zákona

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 11. 2009 18:53
Před krajskými volbami na Slovensku porušili zákaz propagace kandidátů, píší slovenská média

Bratislava - Česká herečka Jiřina Bohdalová a zpěvák Karel Gott čelí na Slovensku podezření, že porušili zákaz propagace kandidátů těsně před krajskými volbami.

Podle slovenského serveru Korzák.cz prý oba umělci na koncertě v Popradě několikrát zmínili jméno kandidáta na župana (předsedu) Prešovského kraje Petera Chudíka. Tento politik kandiduje za stranu Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zákon ale říká, že nikdo nesmí 48 hodin před otevřením volebních místností agitovat pro některého z kandidátů.

Karel Gott před svým vystoupením v popradské sportovní hale složil Chudíkovi poklonu, že jej do Popradu pozval.

"Velmi jsem se těšil na tento večer, který vznikl asi tak, že při příležitosti mého koncertu v Košicích mě můj přítel Peter Chudík požádal, zda bych také neudělal představení v Popradě," pronesl na pódiu český slavík.

Bohdalová Chudíka zase zmínila, když poděkovala za kytici růží, kterou jí kandidát na předsedu Prešovského kraje poslal.

"Počkejte... Peter Chudík, toho znám," zvolala na pódiu po přečtení vizitky zasazené v kytici. Dodala, že si jej pamatuje z jedné společné akce.

Nic jsme neudělali

Spekulace o tom, že šlo o připravenou stranickou akci ale zástupce organizátor koncertu a poslanec za stranu Směr-SD Stanislav Kubánek odmítl.

Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová | Foto: Aktuálně.cz

"Tuto akci jsme zorganizovali v tomto termínu před rokem, kdy jsme si mistra zamluvili. Nemohli jsme vědět, že za rok budou volby. To jsme měli teď koncert zrušit?," reagoval Kubánek.

Jiný kraj, jiné ceny

Podle serveru Korzár nechtěl Kubánek prozradit, proč stála vstupenka na Gottovo vystoupení v Košicích 12 eur, ale v Popradě to bylo jen sedm eur. Naznačil jen, že nižší cenu mohli organizátoři stanovit, neboť město Poprad pro akci poskytlo halu zdarma.

Nevyjádřil se ale k tomu, zda vystoupení Gotta a Bohdalové dotovala nějaké politická strana. "Honoráře jsou věcí nadace. Celé vyúčtování bude zveřejněné na internetu," řekl. Účast ve volební kampani popřel také Gott.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy