Generál Eliáš pohřben se všemi poctami

Pavel Baroch
7. 5. 2006 16:20
Příběh - Generál Alois Eliáš byl po 64 letech od popravy nacisty pohřben se všemi vojenskými poctami.
Generál Alois Eliáš
Generál Alois Eliáš | Foto: Ludvík Hradilek

Armáda chce Národnímu památníku na pražském Vítkově vrátit jeho původní prvorepublikový účel a znovu z něj vytvořit důstojné a výzamné vojenské pohřebiště.

Dnes, při oslavách 61. výročí konce druhé světové války, k tomu udělala významný krok.

Na Vítkově byly uloženy ostatky generála Aloise Eliáše, jediného premiéra okupované země, kterého nacisté za války popravili. Spolu s ním byla do kolumbária památníku umístěna i urna Eliášovy manželky Jaroslavy.

Podobenku generála Aloise Eliáše nabízí i Úřad vlády; Eliáš byl od 27. 4. 1939 do 27. 9. 1941 předseda protektorátního kabinetu.
Podobenku generála Aloise Eliáše nabízí i Úřad vlády; Eliáš byl od 27. 4. 1939 do 27. 9. 1941 předseda protektorátního kabinetu. | Foto: Aktuálně.cz

"Je to rehabilitace památníku na Vítkově a obnova prvorepublikové tradice," řekl deníku Aktuálně.cz ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 sloužil památník například jako mauzoleum "prvního dělnického prezidenta" Klementa Gottwalda.

Skrýš před nacisty i komunisty

Nechybělo mnoho a slavnostní pietní akt na Vítkově se vůbec nemusel konat. Urna s generálovými ostatky byla totiž po desítky let důkladně uschována - nejprve před nacisty, později před komunisty, kteří popel chtěli údajně vysypat do popelnice.

Alois Eliáš, významný předválečný důstojník československé armády a po okupaci předseda protektorátní vlády, byl zatčen během v září 1941 za svou spolupráci s odbojem a kontakty s londýnským exilem.

Jeho zatčení bylo jedním z dopadů politiky "cukru a biče", kterou nastolil Reinhard Heydrich poté, co se stal zastupujícím říšským protektorem v Čechách a na Moravě. Popraven byl Eliáš o rok později, v červnu 1942.

Pracovníci krematoria pak neuposlechli gestapo a Eliášovy ostatky nezničili. Urnu s popelem skryli v krematoriu.

"Po válce urnu předal Eliášově manželce generál Heliodor Píka," řekl ředitel Vojenskho historického ústavu Knížek.

Manželka Jaroslava pak urnu znovu ukryla. Komunisté totiž označili Eliáše za zrádce a kolaboranta s nacisty.

Od přátel k vojenským historikům

V roce 1981 se urna stěhovala znovu. Nedlouho před svou smrtí ji Jaroslava předala manželům Pasákovým, rodinným přátelům Eliášových. Tomáš Pasák byl historik a zpracovával celý Eliášův život.

Infobox

GENERÁL ALOIS ELIÁŠ

  • Narozen 29. 9. 1890.
  • Byl důstojníkem československých legií v Rusku, bojoval i ve Francii.
  • Po první světové válce studoval vojenské školy ve Francii.
  • Mezi válkami zastával různé vojenské funkce, byl i zástupcem náčelníka generálního štábu.
  • Po německé okupaci byl premiérem protektorátní vlády.
  • Spolupracoval s domácím odbojem (Obrana národa) a udržoval kontakty s londýnskou vládou.
  • Zatčen byl 27. 9. 1941.
  • Popraven byl 19. 6. 1942 v Praze.
  • V roce 1946 se stal armádním generálem in momoriam.
  • V roce 1996 byl vyznamenán Řádem bílého lva in memoriam.

U Pasákových přečkaly ostatky manželů Eliášových až do pádu komunismu v listopadu 1989. Během té doby o urnách vědělo jen několik lidí.

"Než manžel stačil splnit poslední vůli Jaroslavy Eliášové, aby - až to bude jednou možné - generálovy i její ostatky důstojně pohřbil, tak ze dne na den zemřel," řekla Jana Pasáková v MF Dnes, která "příběh urny" popsala jako první.

Pasáková se pak snažila najít důstojné místo pro manžele Eliášovy. Až vloni v prosinci obě urny převzal Vojenský historický ústav a vzápětí padlo rozhodnutí o uložení ostatků v Národním památníku na Vítkově.

Salva, vyznamenání, prapory...

Dnešní slavnostní akt byl - řečeno armádní terminologií - vojenským pohřbem se všemi poctami. Co to znamená?

Na plochu před památníkem například nastoupily čestné jednotky, nesla se všechna Eliášova vyznamenání, nechyběla ani čestná salva.

Smutečního aktu se zúčastnili i zástupci vojenských historických klubů. Na sobě měli dobové uniformy a drželi osm historických bojových praporů.

 

Právě se děje

Další zprávy