Galileo stále nemá klíčové lidi. Shání šéfa bezpečnosti

Tereza Šídlová
6. 9. 2012 15:00
Galileo v Praze hledá ještě desítku nových zaměstnanců
Start družic Galilea.
Start družic Galilea. | Foto: Reuters

Praha - Unijní agentura GSA, která od září řídí z Prahy evropský navigační systém Galileo, začala ve čtvrtek oficiálně fungovat bez několika klíčových úředníků. 

Deník Insider ve středu napsal, že dosud nejvýznamnější evropská instituce sídlící v Česku  už přes dva měsíce marně shání především člověka na post bezpečnostního šéfa úřadu.

Nikoho, kdo se orientuje ve strategických záležitostech EU, v tajných kódech i v kybernetice však ani přes slíbený vysoký plat - základních 200 tisíc korun měsíčně vyplácený v eurech - nenašla. Nepodařilo se to ani ve třech kolech výběrového řízení.

"Je to natolik specifická funkce, že i v Evropě je jenom několik lidí, kteří splňují z hlediska bezpečnostní prověrky a odbornosti potřebná kritéria," řekl deníku Insider náměstek ministra dopravy Jiří Žák, který zároveň zasedá za Česko ve správní radě agentury GSA.

Kromě toho shání GSA pro Prahu asi desítku dalších nových zaměstnanců. Na své pražské startovní čáře má přitom necelou padesátku zaměstnanců. Asi deset z nich jsou Češi.

Pro Čechy to není

Přestože české úřady přesvědčují, že původní multinárodnostní tým Galilea Prahou z převážné většiny nepohrdl, je právě klíčový bezpečnostní šéf jedním z těch, kteří se z Bruselu přestěhovat odmítli.

Podle informací Insideru je nyní problém v tom, že do konkurzu na bezpečnostního šéfa Galilea se hlavně z řad Čechů hlásí manažeři ostrahy či policisté, jenže agentura GSA si představuje spíš odborníka, který by přišel například z NATO.

"Je spíš nepravděpodobné, že by tuto funkci zastával Čech, leda že by měl zkušenosti s bezpečnostní problematikou v evropském kontextu a z evropských institucí či z NATO," řekl Insideru vládní zmocněnec pro Galileo Karel Dobeš.

V zákulisí pak podle Insideru koluje ještě jedno vysvětlení, proč obsazení postů vázne. Každá ze zainteresovaných zemí si prý chce pohlídat, aby měla v Praze svého člověka, který by na projekt z hlediska zájmů své země dohlížel.

Hned nebo co nejdříve 

Nástup bezpečnostního šéfa přitom agentura požaduje ihned, a to celkem důrazně. Na webu agentury GSA visí v kolonce „Kariéra" a u nabídky tohoto postu je požadováno obsazení ASAP (anglická zkratka pro „as soon as possible", tedy „co nejdříve").

Požadavky na šéfa bezpečnostního oddělení jsou vysoké. Musí mít mimo jiné bezpečnostní prověrku na stupeň "tajný". A i zmiňovaná souvislost s vojenskou organizací NATO sedí. Galileo je obdobou amerického systému GPS, který vznikl jako vojenský projekt a stále jej strategicky řídí americká vláda.

Zmocněnec Dobeš odmítá, že by provoz Galilea byl nepřítomností bezpečnostního šéfa ohrožen. „Většina původního týmu přešla do Prahy, někdo je zatím pověřen řízením," cituje ho deník Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy