Galileo se chrání v Praze před špiony. Vše je tajné

Tereza Šídlová
2. 8. 2012 13:01
Tajné jsou i zakázky, které pro budovy evropské navigace platili Češi
Pražské sídlo Galilea.
Pražské sídlo Galilea. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ke generálnímu štábu armády přirovnává bezpečnostní opatření v pražském sídle unijní navigace Galileo vládní zmocněnec Karel Dobeš. Platí tam nepovolaným, tedy lidem bez prověrky, vstup zakázán.

Stejně nedobytné jsou pro veřejnost i informace týkající se investic do rekonstrukce budovy v pražských Holešovicích, které platil český stát.

"Je to utajovaná oblast. I když se tam někdo dostane, má prověrku a nesmí nic říct. Zkuste si zajít do generálního štábu, tam to máte přesně stejně," říká Dobeš.

Přestože se o holešovické budově mluví hlavně jako o administrativním sídle, které bude mít na starosti certifikace, zdejší velení bude moct například v případě teroristického útoku na země Evropské unie, navigaci vypnout.

Co přesně se děje uvnitř, nebudou vědět ani české úřady.

"Tato evropská agentura pracuje podle pravidel EU. Mezi Českou republikou a agenturou je oficiální rozhraní členství náměstka ministerstva dopravy ve správní radě, jinak nemá Česko žádný formální vliv na procesy v GSA," dodal.

Ostrý provoz bude v Praze zahájen 3. září.

Aktuálně.cz: Co se dnes děje uvnitř Galilea?

Budovu si už převzala agentura GSA a všechno, co se dnes v těch vyhrazených prostorech děje, je v její režii. Připravují se tam informační sítě a další potřebné věci. Ostrý provoz začne v pondělí 3. září. Pracuje tam asi desítka stážistů, dále tam jsou čtyři lidi z GSA. A běžně přilétávají dva nebo tři lidé z Bruselu, kteří vyřizují určité věci a ještě se vrací zpátky.

A.cz: Jaká v budově panují bezpečnostní opatření?

To jsou věci, o kterých se nemluví. Na recepci stojí celní správa, což je dozorčí orgán České republiky. Kdo tam bude stát v budoucnosti, se ještě domluvíme. Momentálně tam celní správa hlídá, aby se tam nedostaly nepověřené osoby.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

A.cz: Proč jsou ta bezpečnostní opatření?

Jsou tam určitá oddělení, například oddělení Veřejně regulované služby, která pracují v utajeném režimu. Toto oddělení pracuje s přijímačem, který má zvláštní kódovací a dekódovací klíče.

A.cz: Co tato služba dělá?

To je služba, kterou země sedmadvacítky využívají pro bezpečnostní a jiné úkoly. Třeba v případě, že by nastal teroristický nebo jiný útok na EU, tak se vypnou normální navigační služby, aby nemohly být zneužívány teroristy. Ale aby mohly bezpečnostní složky, jako jsou třeba hasiči, pracovat, tak tyto veřejně regulované služby budou fungovat a budou řízeny z Prahy. To je stejný model, jako měli Američani v případě GPS. Bude se tu také řídit případné vypínání či zapínání systému. Takové rozhodnutí by ale muselo přijít z Bruselu.

A.cz: Co se ještě všechno bude dít v Praze v Galileu?

Důležité pro české hospodářství je, že tu budou všechny styky, které bude mít Galileo s veřejností. Tady se bude mluvit o marketingu, o smlouvách, tady se budou dělat certifikace či akreditace. Bude tu probíhat veškerá komunikace mezi projektem Galileo a mezi veřejností odbornou, neodbornou a průmyslem.

A.cz: Co se všechno změnilo v budově v rámci její rekonstrukce pro Galileo?

I kdybych to věděl, tak bych to nesměl říct. Je to utajovaná oblast. I když se tam někdo dostane, má prověrku a nesmí nic říct. Člověk musí mít speciální průkaz, u vstupu musí odložit mobilní telefon a tak dále. Zkuste si zajít do generálního štábu, tam to máte přesně stejně.

A.cz: To znamená, že ani české úřady nevědí, co se uvnitř děje?

Česká republika dala k dispozici rámcové podmínky a budovu. Tato evropská agentura pracuje podle pravidel EU. Mezi ČR a GSA je oficiální rozhraní členství náměstka ministerstva dopravy ve správní radě GSA, jinak nemá ČR žádný formální vliv na procesy v GSA.

A.cz: Česká strana měla na starosti přípravu budovy, kolik to stálo?

V okamžiku, kdy zveřejníte rozpočet, tak se všichni dozvědí, co se tam dělá. A všichni eventuální zájemci o špionáž nebo odposlouchávání se dozví, co tam je za zařízení, jak je to udělané a všechno ostatní. Zkuste se zeptat, kolik stála přestavba jednacích sálů na Úřadu vlády, ministerstva zahraničí nebo na policejním prezidiu a u armády. Taky vám to neřeknou.

 

Právě se děje

Další zprávy