Foto: Tak vypadá zábavná věda. Laici zkoumají laser či elektřinu a operují kosti

Foto: Tak vypadá zábavná věda. Laici zkoumají laser či elektřinu a operují kosti
Noc vědců pro ty nejodvážnější. Komentované prohlídky piteven na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Na 3. lékařské fakultě UK si pak mohli laici vyzkoušet náročné chirurgické operace, jako třeba instalaci kovové dlahy na zlomenou stehenní kost.
Molekulární bar na pražské Přírodovědecké fakultě má tradici již od roku 2015, kdy se v rámci Noci vědců představil poprvé. Od té doby se pokaždé těší obrovskému zájmu návštěvníků. „Jak lidé vidí, že někde něco kouří, občas i vybuchuje a mění barvy, a ještě to mohou ochutnat, to je něco,“ hodnotí popularizátorka vědy Veronika Dejmková.
"Pohladíte si madagaskarského švába, který vám poleze po dlani," zněla další lákavá část programu.
Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 9. 2021 18:14
"Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne, když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář," říkají organizátoři této každoroční akce na popularizaci vědy. Speciální program pro veřejnost se koná na vědeckých pracovištích po celé republice, přiláká tisíce návštěvníků a baví děti i dospělé. Letošní ústřední téma se věnovalo času.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy